Chyby při cvičení

Hezký den všem odběratelům Průvodce wellness.

Ať už soutěžíte v programu „Buďme fit nebo cvičíte pouze pro radost, bezpochyby se nechcete dopouštět chyb, které mohou kazit radost z celého snažení, v některých případech dokonce i zhoršit konečný výsledek vaší aktivity.
Existuje několik zásadních prohřešků, kterých se – kupodivu – dopouští převážná většina nejen začátečníků, ale i středně pokročilých v oblasti rekreační pohybové činnosti, následně i stravování samotném.

Podívejme se společně na ty nejdůležitější, jejichž odstranění nám pomůže mít mnohem větší radost z investované snahy.
Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při cvičení:
1. Nedostatečně se rozcvičujeme a protahujeme – prostě jsme líní provádět tzv. strečink, který by měl tvořit nedílnou součást každého tréninku. Postačí několik málo minut, i tyto ale lépe přizpůsobí naše svaly na připravovanou zátěž (a vůbec nezáleží na formě nebo intenzitě zátěže, rozcvičovat bychom se měli vždy).
2. Cviky provádíme technicky špatně – zkusme si někdy na jakémkoli sportovišti všimnout svých „spolubojovníků“, jak jednotlivé cviky provádí (není důležité, zda cvičíme ve fitcentru nebo jsme se rozhodli např. pro jógu nebo kalanetiku). Pravdou je, že všichni musíme projít vývojem procesu učení se. Problém spočívá v tom, že většinou usneme ve vlastní zóně komfortu, kterou si v průběhu života vytváříme, a nechce se nám „dotáhnout“ věci do finální podoby. Stejné je to i se cvičením – naučíme se (nebo si pouze necháme vysvětlit) pár základních pouček a dál svoje možnosti nerozvíjíme.
3. Nehledáme možnosti, jak cvičení zefektivnit. Většinou dochází k situacím, kdy si necháme sestavit cvičební plán, který dodržujeme, bohužel si neuvědomíme, že naše tělo má velmi zajímavou schopnost adaptace na fyzickou i mentální zátěž – i přesto, že budeme pravidelně investovat energii do pohybu, po určité době se taková činnost stává stále méně a méně efektivní. Vyplatí se proto v určitých časových intervalech zátěž obměňovat.
Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek
www.kurzyatac.cz

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."