Imunita

Hezký den všem odběratelům Průvodce wellness.

S blížícím se podzimem se mi při nedávné přípravě přednášky na téma „Vliv doplňků stravy na imunitní systém vybavilo loňské šílenství kolem masového šíření viru H1N1, který způsobuje tzv. prasečí chřipku.
Téměř celý svět řešil možnosti obrany před tímto potenciálním nebezpečím, pouze málo hlasů proniklo na veřejnost s myšlenkou na ne příliš oblíbené téma „prevence“.
V souvislosti s tím jsem si vzpomněl na citát L. Pasterura, který v předminulém století prohlásil památnou větu „Klíčem ke zdraví je odolnost“ – tato myšlenka mě přinutila se na chvíli zastavit a rozvažovat nad způsobem uvažování masy lidí, kteří  skutečně trpí různými formami poruch imunitního systému a periodicky válčí s různými agresory z řad bakterií či virů.

Podívejme se na fakta:

Stále více lidí v přechodných obdobích jara a podzimu podléhá různým virózám a bakteriálním infekcím. První reakcí na kýchnutí či jakýkoli pocit nepohodlí bývá návštěva u lékaře, kde je zvykem stále častěji předepisovat antibiotika (smutným faktem také zůstává, že dle posledních průzkumů je Česká republika silně nadprůměrným spotřebitelem antibiotik – médiemi dokonce nedávno proběhly zprávy týkající se doporučení  užívání antibiotik výrazně omezit).
Další holá skutečnost – čím častěji užíváme antibiotika, tím více zasahujeme do rovnováhy střevní mikroflóry, která výrazně ovlivňuje fungování celé naší imunity.
Po určité době začínáme být vůči účinkům takových léků odolní, stáváme se tak… čím vlastně? Biologickým filtrem? Štědrým sponzorem farmaceutických firem vyrábějící léky?  Zoufalcem s rozvráceným zdravím, který potřebuje pomoci, ale neví, na koho se obrátit?
Tak mě napadá, že jsem toto téma mohl podrobněji rozvést ve své knize „Mámo, táto, nezabíjejte mě!“ – její název svým způsobem silně koresponduje s celou problematikou, lidé si vlastní nezodpovědností skutečně svoje zdraví systematicky likvidují.
Nejbolestivější na všem je skutečnost, že my, dospělí, tyto užívací návyky přenášíme na svoje ratolesti, není tak nic jednoduššího, než zničit imunitu už v dětství.
Ok, přestaňme vést depresivní kritiku a konstruktivně se podívejme na možnosti, které nám život nabízí.
Pokud má být klíčem k našemu zdraví odolnost, je potřeba vědět, co ji ovlivňuje a především tyto postupy pravidelně dodržovat.
A protože do fungování naší imunity zasahuje široké spektrum faktorů, nabízí se tak spousta možností – vyvážená strava s dostatkem vlákniny a čerstvých (tepelně neupravených) zdrojů ovoce a zeleniny, adekvátní pitný režim, pohybová ativita, pravidelné otužování, spánkový režim, dostatečný příjem látek v podobě suplementů, které různými cestami imunitní systém podporují (selen, zinek, česnek, echinacea, beta–glukany…).
To všechno jsou informace, které jsou známé a prověřené dlouhá desetiletí či dokonce staletí.
Proč si tedy většina z nás vybírá tu (na první pohled) snazší cestu jako je prevence
v podobě očkování či následná řešení formou užívání antibiotik, o kterých se ví, jakými vedlejšími účinky působí (navíc v případě virů ani neúčinkují)?

Vynikající lékař a nositel Nobelovy ceny Albert Schweitzer při jednom z rozhovorů s novináři na otázku „V čem lidé nejvíce chybují? odpověděl: “Lidé prostě nepřemýšlí“.
Kus pravdy v tomto názoru být musí – jak jinak vysvětlit nesmyslnost počínání většiny z nás při systematické likvidaci vlastního zdraví…
Přeji pohodový den
Mgr. Martin Jelínek
www.kurzyatac.cz
www.facebook.com/mgrmartinjelinek

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Komentář

  1. Zpětné uporoznění:Šípkový olej - král olejů - Ellebelle