Obezita

Hezký den všem odběratelům Průvodce wellness.

Obezita je problém – v současné době v převážné většině všech zemí. Stává se dokonce tak významným problémem, že je odborníky klasifikována jako onemocnění. Tabulky říkají, že je definována z pohledu BMI hodnotou nad 30 popř.
množstvím zásobní tukové tkáně nad 30 % u mužů, nad 35 % u žen.
S rozvojem obezity se pojí spousta zdravotních komplikací – vysoký krevní tlak, vysoké hodnoty krevních tuků v čele s notoricky známým cholesterolem, přetížení kloubního aparátu, rozvoj srdečně-cévních komplikací, v současnosti mj. i stále častěji citovaný metabolický syndrom.
S obezitou se setkáme u seniorů, neustále stoupá u produktivní populace (jenom v Evropě přibližně 20 % mužů a 25 % žen), bohužel stále častěji i u dětí.
Vlády jednotlivých zemí investují nemalé finance do osvěty a rádoby efektivních řešení tohoto problému, přitom procenta neustále rostou.
Kdepak asi bude zakopaný pes…Vždyť ráno vstanu, rychle zhltnu malou snídani, nejlépe sladkou, protože mě díky vysokému glykemickému indexu „nakopne“, v práci za běhu jednu dvě kávy, svačinu nestíhám, s kolegou pracovní oběd ale ano (v menu nabízí maso s přílohou a zeleninovou oblohou, to je přece v pořádku), odpolední svačinu jistí Tatranka (v reklamě tvrdili, že je zdravá a hodí se na cesty), večeře pak doma (trocha brambor nebo těstovin a příděl masa). Dvakrát třikrát do týdne pohyb je, přesto se za poslední 2 roky pneumatika kolem pasu nebezpečně zvětšila, ručička domácí váhy ukazuje o 15 kg víc, při obouvání bot mi rudne obličej, lékař naměřil tlak 170/110 a tabulky se tváří, že mě právě přijaly mezi  evropskou rodinu obézních…

Přece po mě ale nemohou chtít, abych jedl ještě méně, než teď a častější pohybovou aktivitu mi rodinná rada také nepovolí…
Podobných „bezradných“ případů je nespočet – přitom stačí jenom použít zdravý selský rozum a spočítat si, že půllitr koly, který vypiji v práci, mi přihodí k dennímu energetickému rozpočtu více než 200 kcal – za 6 měsíců mi takto kola přidá 5 kg tukové tkáně. Proč nesáhnout po obyčejné neslazené čisté vodě? Naši předkové s ní problém neměli.
Nám ale nechutná…a není „in“.

Přeji pohodový den.
Mgr. Martin Jelínek
www.kurzyatac.cz

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."