Pickles (kvašená zelenina) – významný zdroj probiotik

Zima už nám konečně začala! Pokud chceme v tomto sychravém počasí zůstat zdraví, je samozřejmě potřeba se pořádně obléknout a podpořit svůj imunitní systém, nejlépe běžnou stravou. Ideálním pomocníkem nám v tomto ohledu může být kvašená zelenina (pickles), která dokáže výraznou měrou ovlivnit fungování našeho těla. Na její výhody se podíváme v dnešním článku.

Proč kvašená zelenina?

Kvašení (fermentace) je proces, kdy působením enzymů mikroorganismů (bakterií mléčného kvašení) dochází k přeměně organických látek v potravině za současného vzniku látek nových.
Je to přirozený způsob, jak uchovat zeleninu na delší dobu čerstvou, plnou důležitých vitamínů a minerálů. Sůl spolu s kyselinou mléčnou, která při kvašení vzniká, zajišťuje konzervaci zeleniny (dobře uskladněná dokáže vydržet i déle než 6 měsíců), dále se zvyšuje i obsah vitamínů C. Dalšími důležitými látkami, které pickles obsahuje jsou vitamíny B komplexu, z minerálů pak jmenujme draslík, hořčík a železo (obsah minerálů je závislý na druhu použité zeleniny) a samozřejmě nesmíme zapomenout na obsah důležitých probiotik.
Jsou to právě probiotika, která výraznou měrou zlepšují funkce tlustého střeva a tím mají i vliv na zlepšení funkce imunitního systému. Pickles je proto vhodné zařazovat do stravování, nejlépe každý den.

Další výhody?

Kvašené potraviny obecně zlepšují stravitelnost potravin, biologickou využitelnost přijímaných živin a mají také baktericidní účinky (hubení škodlivých bakterií), které také hrají důležitou roli při výrobě kváskového pečiva (prodlužují jeho trvanlivost a chrání ho proti plísním).

Na co si dát pozor?

Pokud chcete využívat výše zmíněných výhod kvašené zeleniny, vyhněte se její tepelné úpravě. Došlo by tak k likvidaci důležitých enzymů probiotických kultur a následně by se snížila i produkce a aktivita kyseliny mléčné v organismu.

V našich zeměpisných šířkách je jasným králem kvašené zeleniny kysané zelí. Není však problém nechat zkvasit jakoukoli zeleninu. Fantazii se meze nekladou. Pro inspiraci jsme pro Vás připravili recept, který bude zveřejněn za krátkou dobu. Těšte se.

Recept na pickles najdete zde

Přeji krásný a pohodový den
Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Komentář

  1. Zpětné uporoznění:Pickles – kvašená zelenina (recept) - Zdraví 21

Leave a Reply