Pickles – kvašená zelenina (recept)

V minulém článku jsme si rozebrali výhody pickles. Zde se zaměříme přímo na výrobu. Možná si říkáte, že je to zbytečná práce, protože kvašenou zeleninu je možné i zakoupit (typickým příkladem je kysané zelí). V čem tedy spočívají výhody domácí výroby?

  1. Můžete si namíchát druhy zeleniny dle Vašich chutí
  2. Máte přehled o složení:
    1. váš výrobek bude zaručeně bez chemických konzervantů tzv. „éček“
    2. pokud máte navíc spolehlivé zdroje zeleniny (třeba z vlastní zahrádky), nemusíte se bát přítomnosti zbytků hnojiv a pesticidů

Ingredience

Různé druhy zeleniny – zelí, cibule, mrkev, čínské zelí, kedluben, ředkvičky, kapusta, červená řepa atd.

Koření – kmín, případně česnek

Doba přípravy

záleží na množství zeleniny

Příprava

Očištěnou zeleninu nastrouháme najemno, prosolíme, přidáme koření a důkladně promícháme. Celou směs napěchujeme do nádoby (nejjednodušší je do sklenice s víčkem), kterou důkladně uzavřeme tak, aby dovnitř nevnikal vzduch. Nádobu umístíme na místo se stabilní teplotou a necháme několik dní kvasit (4-6). V průběhu kvašení zelenina „pouští“ šťávu.

Pokud máme velkou dávku, tak po zkvašení zeleninu i se šťávou rozdělíme do menších skleniček a skladujeme v chladu. Důkladně uzavřeme – tímto způsobem je schopna vydržet i několik měsíců.

 

Poznámka

S česnekem to moc nepřehánějte – tvoří velice silné aroma.

Dobrou chuť

Jaroslav Hollmann

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Komentář

  1. Zpětné uporoznění:Jak posílit imunitu nejen vůči Koronavirům? - FITsMARTINEM - osobní trenér, výživový poradce

Leave a Reply