Rostlinná mléka

V poslední době lze zaznamenat rostoucí oblibu rostlinných mlék. Důvod je jasný. V naší společnosti se neustále zvyšuje počet lidí, kteří trpí různými formami nesnášenlivostí a alergií na živočišná mléka, především na kravské (laktózová intolerance). Dnešní článek bude o výhodách a nejčastějších druzích rostlinných mlék.

Druhy rostlinných mlék

Rostlinná mléka můžeme podle způsobu výroby rozdělit na komerční a domácí. V obchodech se můžete běžně setkat s mléky vyrobenými ze sóji, rýže, pohanky, mandlí, či ovsa, doma je však možné vyrobit mléko ze značně širšího množství zdrojů. V komerční sféře je nejprodávanější mléko sójové.

Výhody rostlinných mlék

Obecně platí, že rostlinná mléka jsou mnohem snadněji stravitelná, neobsahují cholesterol a laktózu. Mají velmi malé množství nasycených tuků (na rozdíl od živočišných). Pokud si vyrobíme mléko z luštěnin, můžeme očekávat pro náš organismus velmi zajímavé zastoupení fytoestrogenů. Aby se jednalo o rostlinné mléko, musí obsahovat alespoň 3% bílkovin.

Rozdíl mezi mlékem a nápojem

Základem pro výrobu mléka (platí obecně u rostlinných zdrojů) je vždy rostlina či její část (např. sójové boby, mandle, sezam, arašídy, obilí), které se mechanicky rozdrtí, v některých případech se předtím ještě opraží (nejčastěji ořechy a semena). Následně se mísí s vodou a filtrují. Do výsledného produktu se pak přidávají některé živiny, především vitamíny a minerály.

Nápoje se od mléka liší tím, že se vyrábí smísením několika složek. Sójový nápoj je např. kombinace sójového oleje, (modifikovaného) kukuřičného škrobu, sójových bílkovin a spektra aditiv (nejčastěji stabilizátorů a ochucovadel).

Další vlastnosti

Účinky mléka (termický efekt, acidobazicita) se vždy odvíjí od charakteristik konkrétně použité suroviny pro výrobu. Mísením s vodou se ovlivňuje především  termický účinek mléka , acidobazicita zůstává prakticky stejná.

Na trhu jsou běžně dostupné i sušené varianty těchto výrobků (nápojů i mlék). Tyto však snadněji podléhají oxidaci z důvodu jejich delší expirace a mohou se taky velmi snadno stát rizikovým zdrojem plísní.

Recepty na výrobu jednotlivých mlék naleznete níže (recepty budou přibývat):

Mandlové mléko

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

 

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply