Pitný režim 4. díl – Kohoutková voda (video)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se s Jaroslavem Hollmannem podívali jaké tekutiny pít a kterým je naopak lepší se vyhnout. V současném článku si společně rozebereme úskalí běžné kohoutkové vody.

1. Potrubí

Voda k nám teče, jak jinak, než přes potrubí. My ovšem nikdy nemáme jistotou, co dalšího na sebe voda cestou k nám navázala. Může se jednat o nánosy anorganických minerálů (nejčastěji o železo) nebo zbytky těžkých kovů.

2. Chlór

Používá se ve vodě jako dezinfekce (hubí různé mikroorganismy). Velmi ovlivňuje chuť a vůni vody (osobně nemám chuť chlorované vody rád :-)). Dříve se pro dezinfekci vody používal plynný chlór, který z vody po několika minutách vyprchal. Dnes se však pro desinfekci používají tzv. dioxidy chlóru, ty se s vodou lépe svážou a vydrží v ní až 72 hodin. Studie provedené v USA prokázaly, že těhotné ženy, které konzumují v počátečních týdnech gravidity chlorovanou pitnou vodu, jsou vystaveny několikanásobně vyššímu riziku poškození plodu! Více informací zde.

Další studie dokazují, že chlór má přímý negativní dopad na náš srdečně cévní systém. Dokonale a srozumitelně tuto problematiku popisuje kniha Srdeční choroby cholesterol a chlór(Joseph M. Price).

Chlorovanou vodu samozřejmě jen nepijeme, ale také se v ní koupeme. Pokud se cítíte po osprchování nebo po vykoupání v bazénu vysušení, představte si, co chlór dělá ve Vašem těle. Vyznavači horké vody při koupeli by také měli zpozornět. Z vody ohřáté nad určitou teplotu se chlór začíná odpařovat a Vy ho vdechujete (můžete si tak poškozovat sliznice dýchacích cest).

3. Vyhláška č. 252/2004 Sb.

Voda která teče z vodárny, musí splňovat určitou vyhlášku. Doma, už Vám však stejnou kvalitu vody nikdo negarantuje. Vyhláška také připouští stopová množství některých těžkých kovů (arsen, kadmium, olovo), které i v těchto malých množstvích mohou při dlouhodobé konzumaci ovlivňovat nepříznivým způsobem pochody v našich tělech.

Podívejte se sami co všechno vyhláška povoluje.

Vodovodní vyhláška kopiecelá vyhláška č. 252/2004 Sb. zde

4. Léčiva, hormony drogy, saponáty…

Ano i tyto věci se v naší „pitné“ vodě mohou vyskytovat a vodovodní vyhláška je absolutně neřeší (nemá jak).

Na internetu nejdete mnoho článků, které budou mluvit proti námi zde prezentovaným informacím. Vyzývám každého z Vás, aby zapojil svůj selský rozum, zjistil si všechny informace a teprve poté dělal závěry.

Pitná není pitná. Tisíce lidí mohou mít ve vodě víc jedů, než říká norma

V některých středočeských regionech je v pitné vodě více jedů, než běžně umožňuje legislativa. Vodárenské firmy zachraňují hygienici výjimkami, které jsou ale časově omezené. Kvalita vody se sice postupně zlepšuje a výjimek ubývá, přesto se stále týkají tisíců lidí.

Zdroj:http://praha.idnes.cz/z-kohoutku-tece-spatna-voda-s-dusicnany-i-uranem-fth-/praha-zpravy.aspx?c=A150114_2130967_praha-zpravy_prp

Na závěr se podívejme na kvalitu kohoutkové vody v Liberci

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply