Celozrnný kváskový žitný chléb (recept)

Pojďme si spolu upéct chutný, zdravý a jednoduchý domácí chléb do trouby, který si zvládne připravit opravdu každý. Na rozdíl od klasického chleba, který koupíte ve většině supermarketech, se náš bude lišit v několika ohledech a to převážně svojí kvalitou, pozitivním působením na naše tělo a také svojí odlišnou chutí (mírně nakyslou).

V „běžných“ obchodech je poměrně těžké narazit na celozrnný chléb, který by byl vyroben za pomoci kvásku a ne za pomoci kvasnic.

Použití kvásku v pečivu má hned několik výhod (výhody kvašených potravin řešíme zde). Prodlužuje trvanlivost pečiva, které je tak méně náchylné ke vzniku plísní, pečivo je lépe stravitelné a z důvodu vyšší využitelnosti minerálů působí lehce zásadotvorně na náš organismus.

Další věcí, která hraje významnou roli, je druh použité mouky. Do většiny pečiva se používá mouka pšeničná, která obsahuje pro lidský trávicí trakt agresivní formu lepku (gluten). My v receptu použijeme mouku žitnou, kterou lidský organismus z důvodu méně agresivní formy lepku lépe snáší. Žito obsahuje oproti pšenici také více rozpustných forem vlákniny a má vyšší zastoupení vápníku, fosforu a draslíku.

Ingredience na jeden velký bochník (cca 1500 g):

 • 1 Kg hladké celozrnné žitné mouky
 • 800 ml vody
 • Kvásek – na každých 100 g mouky, by mělo být cca 15 g kvásku
 • Lžíce soli
 • Lžíce kmínu

Chléb je možné připravit z polovičního množství ingrediencí!

Postup:

 1. V míse smícháme 500 g mouky spolu s 500 ml vody a také přidáme kvásek (lze koupit ve zdravé výživě nebo v pekařství). Vše důkladně promícháme. Těsto zakryjeme potravinářskou fólií a necháme ho v klidu a teple (stačí dát na topení) 10 – 12 hodin pracovat.
 2. Po 12 hodinách si z kvásku, který se Vám v míse spolu s moukou vytvořil, odeberte několik lžic do skleničky na další chléb (uchovávejte v lednici).
 3. Ke kvásku přisypte zbytek mouky, přidejte sůl a kmín. Přilijte zbytek vody, tedy cca 300 ml (raději méně a potom přidat, aby těsto nebylo moc řídké) a vše důkladně promíchejte.
 4. Výsledné těsto můžete rovnou přelít do předem vysypané formy (vysypat třeba hladkou moukou) a poté ho nechte 2 hodiny kynout na teplém místě.
 5. Po vykynutí těsta předehřejte troubu na 250 stupňů, kam dejte chléb na 15 minut zprudka zapéct (vytvoří se pěkná kůrka), pak stáhněte teplotu na 180 – 200 °C a pečte dalších 45 minut.
 6. Pokud se vše správně povedlo, výsledek by měl být na světě.
 7. Než budete chléb vyklápět, je potřeba ho nechat nejprve vychladnout, jinak se Vám srazí.

Cena:

Při prvním pečení Vás chléb přijde na cca 50,- (30,- mouka a 20,- kvásek), ale při dalším už jen 30,- (kupujete už jen mouku). Za 30,- dostanete, nutričně hodnotný chléb, plný vlákniny, zdravých tuků, bílkovin a minerálních látek. Jak se říká: „Za málo peněz, hodně muziky.

Nutriční hodnoty ve 100 g:

Energie: 253 kcal /  1070 kJ

Sacharidy: 46 g

Bílkoviny: 9 g

Tuky: 1,8 g

Vláknina: 8 g

Věřím, že si na domácím chlebu do trouby pochutnáte a že se stane součástí Vašeho jídelníčku.

Máte-li nějaký dotaz k přípravě, piště do komentářů pod článkem.

V případě, že se Vám tento recept líbí, jako poděkování ho prosím sdílejte dále :-).

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann, výživový poradce

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

14 Komentářů

 1. A když bych ho pak dělala podruhé, tak se smíchá těch „několik lžic“ toho kvásku z prvního chleba znovu s moukou, vodou, solí a kmínem a zase se to nechá 12 hodin odležet?

  • Dobrý den, nejprve smícháte „několik lžic“ kvásku s moukou, necháte to 12 hodin odležet a až teprve poté přidáte kmín, sůl, zbytek mouky a vody :-).

 2. Když jsem koupila sušený kvásek, mám ho přidat hned do vašeho receptu nebo jej udělat podle receptu na obalu ?

 3. Dobrý den Karolíno, nejdříve připravte kvásek podle receptu na obalu a až teprve potom ho přidávejte do receptu na chléb :-).

 4. Dobrý den. V Brně jsem nemohla sehnat sušený kvásek přestože jsem prošla několik obchodů se zdravou výživou, co teď? Mohu nahradit droždím ?Díky

  • Dobrý den, pokud nahradíte kvásek droždím, ochudíte se o výhody kváskového pečiva. Navíc při použití droždí podpoříte ve střevech rozvoj špatných bakterií. Zkuste se po kvásku poptat v některém z pekařství, tam ho většinou mívají v sušené podobě. Kvásek také určitě seženete v síti prodejen NÁŠ GRUNT :-).

 5. Dobrý den, jak dlouho mi v lednici vydrží odložený kvásek, aniž by se zkazil?

 6. Kvásek mám v lednici již několik měsíců,vždy odeberu se sklenice,co mám v lednici, nechám rozkvasit, z rozkvasu vrátím lžíci zpět do sklenice a ze zbytku zadělám na chleba. Pokud kvásek máte v lednici a nepečete pravidelně,je potřeba dokrmovat žitnou moukou a vodou. Takto vám vydrží několik měsíců a klidně
  i let

 7. Dobrý den,kolik je to několik lžic?

 8. Dobrý den, jak docílím toho, aby chléb nebyl po upečení vlhký – „mokrý“? Peču vždy po předepsanou dobu, krájím vychladlý, ale zdá se mi, že chléb je stále příliš vlhký a těžký, nebo to tak má být? Děkuji!