Lecitin

Lecitin je pro naše tělo velmi důležitá látka. Řadí se do skupiny tuků zvaných fosfolipidy, je směsí cholinu a inositolu, zbytku kyseliny fosforečné a dalších látek. Lecitin je součástí buněčných membrán všech tělesných buněk. Jeho dostatečné množství tedy zabezpečuje optimální funkci buněk, včetně mozkových i nervových a účastní se životně důležitých pochodů v těle.

Vzhledem ke stále se zhoršující stravě je přísun lecitinu v potravě pro většinu populace nedostatečný a proto je potřeba ho dodávat ve formě doplňků stravy!

Přírodní zdroje lecitinu:

Jsou jimi nerafinované rostlinné oleje lisované za studena (olivový, lněný, konopný…), ořechy, semena, sójové boby, čočka, melasa, kaviár a vaječné žloutky.

Lecitin a cholesterol (ateroskleróza)

Díky svým emulgačním schopnostem (zajistí smísení krve s tukem) má lecitin vliv na snižování tuku v krvi a tím nás chrání proti srdečně cévním chorobám (aterosklerózou). Obsahuje esenciální mastné kyseliny a podstatně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Lecitin tak pomáhá při transportu tuků v těle a při rozpouštění nežádoucích tukových a cholesterolových usazenin. Pro své emulgační schopnosti se také velmi často používá v potravinářství.

Lecitin a mozek

Lecitin je velmi dobrá „potrava pro mozek„. Podílí se na mentálních a nervových procesech. Zvlášť blahodárně působí na starší lidi. S věkem se totiž u lidí zvyšuje nedostatek acetylcholinu. Tato látka vzniká z cholinu, který je právě hlavní součástí lecitinu. Užívání lecitinu zlepšuje stav pacientů s neurologickými poruchami, jako je Parkinsonova i Alzheimerova choroba a presenilní demence, která se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, špatnou koncentrací a krátkým rozsahem pozornosti.

Lecitin a játra

Lecitin tvoří 73 % objemu tuků v játrech. Brání tukové degeneraci, cirhóze a nádorům jater.

Lecitin a hubnutí

Pro člověka, který se snaží redukovat tuk je lecitin skvělým pomocníkem, urychluje totiž přeměnu tuků v energii. Sportovci oceňují lecitin pro jeho schopnost odstraňovat tuk z nežádoucích míst. Lecitin také snižuje nadbytečnou hladinu estrogenů u žen (jeho zvýšená hladina způsobuje ukládání tuku především na bocích, hýždích a stehnech)

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

Zdroj obrázku: http://cupcakepolice.com/2014/12/soy-lecithin-hires-crisis-pr-team/

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply