Jablko a co o něm nevíte? Budete překvapeni, že… (video)

Charakteristika

Jablka patří v našich zeměpisných šířkách k nejznámějšímu a také nejvíce konzumovanému ovoci. Jsou nejen chutným, ale také velmi zdravým ovocem. Existuje na 2000 druhů kulturních odrůd jabloní. Výraznou chuť jablek způsobuje směs kyselin – převážně jablečné, citrónové a octové.

Původ

Pravlastí jablek je střední Asie, odkud se v průběhu staletí rozšířilo do Evropy a na další kontinenty. Geny v jablečných jádrech, nositelé dědičné informace, se při tomto vývoji měnily a přizpůsobovaly plody klimatickým podmínkám. Dnes v ČR existuje 60 odrůd jablek povolených k pěstování na prodej.

Účinné látky

Možná to pro Vás bude překvapení, ale jablka obsahují 8 ze 13 existujících vitamínů. Při růstu se v plodu ukládá ve vysoké koncentraci vitamin C, který je pro naše tělo důležitým antioxidantem a jablko pomáhá chránit proti předčasné oxidaci. Z minerálů najdeme v jablku draslík, fosfor, vápník, hořčík,  sodík, železo, křemík, mangan, zinek, měď, fluor, jód, selen – jejich množství se (stejně jako u všech jiných rostlin) odvíjí od kvality půdy, na kterých jsou pěstovány. Zajímavé jsou i další látky, které jablka obsahují, z nejvýznamnějších si jmenujme polyfenoly (druh antioxidantů). Mnoho studií prokázalo jejich vliv na prevenci nádorových onemocnění a právě antioxidační schopnost je podle těchto výzkumů klíčová z hlediska příznivých účinků polyfenolů na naše zdraví. Polyfenoly brání podle některých studií poškození buněčných stěn, respektive oxidaci tuku, který se v buněčných stěnách nachází. Tím brzdí jejich stárnutí.

Jablka by nás také měla zajímat pro vysoký obsah pektinu (druh rozpustné vlákniny) a také jako zdroj cukrů: 100 g jablka obsahuje cca 13 g sacharidů (převážně fruktózy, která je sladší než sacharóza (hlavní složka řepného a třtinového cukru) a vstřebává se pomaleji, čímž napomáhá udržení stálé hladiny cukru v krvi) a až 5 g vlákniny, množství energie se pohybuje kolem 200 kJ.

Upozornění při nákupu:

Pokud budete jablka kupovat v supermarketech sledujte odkud pochází. Zejména ty z jihoevropských zemí jsou během celé doby růstu a zrání ošetřovány prostředky na ochranu rostlin (pesticidy, insekticidy, herbicidy)  postřikovány prostředky podporujícími růst. Před přepravou na místo spotřeby jsou „kosmeticky“ upravovány např. šelakem, voskem, benzoovými a jinými pryskyřicemi. Plody tyto rostlinné jedy vstřebávají do slupky a dužiny. U citlivých jedinců mohou tyto látky vyvolávat alergické reakce jako např. bolestivé puchýřky v ústech, kožní vyrážky a poruchy trávení. Jablka bychom před konzumací měli důkladně omýt horkou a studenou vodou, případně je raději zbavit slupky. Ochudíme se tak o cenné množství živin, ale na druhou stranu do sebe nebudeme zbytečně dostávat škodlivé látky. Vůbec nejlepší je vyhnout se nákupu dovážených jablek a nakupovat raději tuzemská, nejlépe BIO, která můžeme bez obav konzumovat celá.

Skladování a konzumace:

Jablka bychom měli skladovat v chladu, např. ve sklepě a konzumovat je nejlépe syrová. Při tepelné úpravě, např pečení, se ztrácí až 70 % cenného vitamínu C.  V zimě je naopak vhodné jablka konzumovat v sušené podobě, abychom své tělo zbytečně neochlazovali (v syrové podobě mají jablka na tělo osvěžující dopad). Sušení je jedním z nejstarších způsobů konzervace. Vysušením se přírodní cukry koncentrují a sušená jablka jsou pak zdrojem sacharidů rychle přeměnitelných na energii, což oceňují nejen sportovci. Sušená jablka však obsahují 6x víc kalorií než jablka čerstvá, což vnímejte jako skrytou hrozbu v souvislosti s přírůstky zásobního tuku.

Při trávení působí jablka mírně zásadotvorně (platí to pouze o zralých plodech), termicky jsou pro naše tělo osvěžující.

Jablko

Léčivé účinky jablek:

  • snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků (účinek rozpustné vlákniny)
  • posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh
  • stabilizují hladinu cukru v krvi (účinek rozpustné vlákniny)
  • posilují cévy, především slabé žíly (účinek vitamínu C a polyfenolů)
  • čistí střeva (účinek vlákniny)
  • posilují dásně

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann, výživový poradce

Zdroje:

Jídlo jako jed, jídlo jako lék, kolektiv autorů, Readers digest, 1996

Ovoce a zelenina jako lék, Klaus Oberbeil, MUDr. Christiane Lentzová,  2001

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply