Adaptogeny, rostlinné drogy s jedinečnými účinky

sibiřský ženšen zdraví 21

Bubule korejského ženšenu

Myslím si, že většina z nás už přišla do styku s určitým typem adaptogenu. Pravděpodobně se jednalo o sibiřský ženšen, který se přidává do některých energetických nápojů a bylinných čajů. O adaptogenech se zmiňuji především z toho důvodu, že v dnešní době bývají poměrně opomíjenou skupinou „rostlinných drog“ se zajímavým spektrem účinků.

Charakteristika

Termín adaptogen vytvořil ruský vědec Dr. Nikolaj Lazarev v roce 1947 a označuje rostlinný produkt, který zvyšuje odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava. Je to dáno tím, že adaptogeny mají jedinečnou schopnost udržovat stabilní vnitřní prostředí našeho organismu. Mají schopnosti udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému. Adaptogeny se  snaží nespecifickým způsobem vytvářet spojení mezi jednotlivými systémy v těle. Mnoho adaptogenních rostlin bylo známo již v tradiční čínské medicíně či indické ajurvédě. Mimo ženšenů patří mezi další adaptogenní rostliny např. klanopraška čínská a rozchodnice růžová.

Výhody

Adaptogeny udržují úroveň mentální i fyzické výkonnosti stále nad průměrnou úrovní na rozdíl od kofeinu, kde výkonnost po dosažení maxima jde poměrně rychle dolů a my se cítíme znovu vyčerpaní. To se Vám u adaptogenů nestane.

Zapamatujte si

Adaptogeny je vhodné užívat především ve stresových situacích a při chorobách způsobených stresem. Neocenitelným pomocníkem jsou také při řešení chronického únavového syndromu, tetanii, migrénách a také se hodí jako skvělý stimulant pro sportovce. Není vhodné je užívat večer (hůře se po nich usíná) a ve dnech tréninkového volna je vhodné brát poloviční dávky než při zátěži.

Hlavní účinky adaptogenů

  • Posilují imunitu, zejména tvorby lymfocytů
  • Harmonizují a uklidňují CNS
  • Podporují činnost mitochondrií, zrychlují vyplavování kyseliny mléčné ze svalů – zlepšení fyzické zátěže
  • Antioxidační účinky ochraňují buňky
  • Regulují hladinu krevního cukru, podporují trávení

Adaptogeny užívejte stejně jako další stimulační látky s mírou. Pokud máte dodavatele kvalitních doplňků a surovin, nemůžete být s účinky této skupiny látek nespokojeni :-).

Podívejte se na nabídku kvalitních doplňků na našem e-shopu www.sypuzdrave.cz

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann, výživový poradce

Zdroj obrázku: http://www.freedigitalphotos.net/images/berries-of-korean-ginseng-photo-p206167

Image by jiggoja at FreeDigitalPhotos.net

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Komentář

  1. Zpětné uporoznění:Proč užívat doplňky stravy - Smart Nutrition - prémiová značka suplementů

Leave a Reply