Sibiřský ženšen, přírodní nakopávač

V minulém článku o adaptogenech jsem zmínil nejběžnější zástupce (sibiřský ženšen, klanopraška čínská, rozchodnice růžová). V dnešním příspěvku upřeme svoji pozornost na sibiřský ženšen a podíváme se jeho konkrétní účinky na náš organismus.

Původ

Sibiřský ženšen správným názvem eleuterokok ostnitý pochází z tajgy z oblasti východního Ruska, ale roste i v Koreji, Japonsku a severovýchodní Číně, kde je využíván pro své účinky už od nepaměti.

Účinky

Za pozitivní účinky sibiřského ženšenu mohou sloučeniny nazývané eleuterosidy které:

  • mají imunostimulační účinky
  • zlepšují paměť a učení
  • mají protizánětlivé účinky
  • působí antidepresivně

Obsahově látky působí podobně jako jako ginsenosidy v případě ženšenu pravého. Pozitivních účinků mohou využít převážně sportovci, ale také lidi, kteří mají hektický životní styl.

Užívání a dávkování:

Protože sibiřský ženšen je dřevitá rostlina, nelze ho přímo konzumovat. Pro získání účinných látek je nejprve musíme z rostliny extrahovat. Znamená to, že sibiřský ženšen je možné konzumovat pouze v podobě doplňků stravy. Při výběru doplňků se orientujte na standardizované extraky, kde máte garantováno přesné množství účinných látek a tak i jistější účinek.

Pamatujte na to, že extrakt sibiřského ženšenu není vhodné konzumovat dlouhodobě, ale jen 3 – 4 týdny po dobu zvýšené zátěže organismu (zvýšená fyzická námaha, stres). Bylina není vhodná pro lidi s hypertenzí, protože mírně zvyšuje krevní tlak.

S přáním hezkého dne

Martin Jungmann, výživový poradce

 

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply