Je čokoláda zdravá?

čokoláda

Čokoláda v dnešní době bohužel zapadla do škatulky špatných nezdravých potravin, které bychom si měli odříkat. Vede k nadváze, alergiím (důsledek především zastoupeného mléka) a způsobuje akné. Vše co jsem teď vyjmenoval však platí jen v případě, že se jedná o masově produkované čokolády z praženého a jinak přepracovaného kakaa s přídavkem cukru, mléka, ztužených tuků a aditiv. Budeme-li se bavit o kvalitní hořké čokoládě (tzn. více než 70 % kakaové složky) můžeme od ní při přiměřené konzumaci očekávat množství zdraví prospěšných účinků.

Pozitivní účinky čokolády

Čokoláda má na lidský organismus stimulující a povzbuzující účinky. Můžou za to látky jako jsou anandamid, arginin, dopamin, tryptofan a fenyletylamin. Rozeberme si účinek fenyletylaminu (přítomen v kakau), který bývá nazýván hormonem lásky a štěstí. V mozku vyvolává uvolnění dopaminu, dalšího neurotransmiteru, který má vliv na nálady. Ke zvýšení této látky v organismu dochází například při orgasmu :-).

Dalším důvodem proč konzumovat kvalitní hořkou čokoládu je její obsah hořčíku (100 g čokolády obsahuje cca 80 mg hořčíku). Ten hraje důležitou roli při nervových funkcích a svalové relaxaci, je důležitým prvkem při tvorbě kostí a zubů.

Obsah kofeinu v čokoládě je relativně nízký, údaje se různí, v průměru se uvádí na 100 g hořké čokolády s 50 % kakaa cca 50 – 60 mg (odpovídá šálku slabší kávy)

Při trávení působí kvalitní hořká čokoláda slabě zásadotvorně na náš organismus. Termicky má na náš organismus ohřívající dopad.

Konzumace kvalitní čokolády se určitě nebojte. Pamatujte jen, že všeho s mírou. Když si dáte např. jeden řádek kvalitní hořké čokolády (cca 20 g) uspokojíte své chutě a vaše tělo Vám také poděkuje.

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann, výživový poradce

Autorské právo: / 123RF Reklamní fotografie

Zdroje: Jídlo jako jed, jídlo jako lék, kolektiv autorů, Readers digest, 1996

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply