Charakteristika
Cibule je po hlávkovém zelí naše nejrozšířenější a hlavně v kuchyni nejdůležitější zelenina. „Člověk může spíše vařit bez ohně než bez cibule,“ říká jedna stará lidová moudrost. Cibule kuchyňská má mnoho odrůd, které se liší jak chutí, tak i svou barevností. Můžeme najít cibule s chutí sladké po štiplavou, s barvou od bělavé, žluté, hnědé, až po červenou. Pěstované odrůdy cibule u nás patří převážně k polosladkým až sladkým.
Původ
Cibule pochází ze západní Asie, kde na některých místech doposud rostou její plané odrůdy. Její potravinové a léčivé odrůdy vznikly v Číně a v Indii, kde cibuli nasazovali jako prostředek k čištění krve a účinný lék proti kašli. Římané na svých dobyvatelských taženích vozili cibuli s sebou, a tak se dostala v průběhu času až do našich zeměpisných šířek.
Účinné látky
Cibule obsahuje řadu důležitých živin. Z vitamínů si jmenujme karoteny, vitamíny B komplexu, E a vitamín C (ten je nejvíce obsažen v cibulové nati, proto se některé druhy cibule pěstují speciálně, jako naťové tzv. zelenačky).
Z minerálů stojí za zmínku síra, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, sodík a draslík, který obsahově zastupuje až 25 % obsahu všech minerálů v cibuli.
Cibule obsahuje allicin, konkrétně silice nazývané fytoncidy, které se vyznačují antibakteriálním a protiplísňovým efektem. Při krájení se inhalací dezinfikují zejména sliznice v nosní i ústní dutině a hltanu. Silice, určité bílkoviny a flavonoidy (rostlinné ochranné látky), působí také na snižování krevního tlaku a hladiny tuků v krvi. Cibule také povzbuzuje chuť, preventivně působí proti chorobným změnám cév (zejména žil), pomáhá při poruchách prokrvování, žilních obtížích a hemoroidech.
V cibuli má také zmínit obsah éterických olejů, které jsou užitečné pro správné fungování sliznic.
Upozornění při nákupu
Zaměřte se na to, aby cibule byla hladká, pevná (nikoli dutá) a suchá, nerašící a bez plísní. Při nakrojení by měla být křupavá (v krámě to raději nezkoušejte). Pokud budete cibuli uchovávat ve tmě, chladu a suchu, vydrží Vám 1 – 2 měsíce. V receptech se občas stává, že potřebujete jen půlku cibule. Druhou půlku můžete zabalit do potravinářské fólie a dát do lednice. Krátkou dobu Vám takhle vydrží, ale už druhý den začne ztrácet svou typickou ostrou vůni a chuť.
Při trávení se cibule chová silně zásadotvorně a termicky je pro naše tělo zahřívající.
Léčivé účinky cibule
- působí preventivně proti infekcím
- dezinfikuje nosní a ústní dutinu a hltan
- posiluje sliznice v žaludku a střevech
- snižuje krevní tlak a hodnoty cukru v krvi
- pomáhá při poruchách prokrvování, např. při syndromu studených končetin
- povzbuzuje chuť k jídlu
- posiluje imunitní systém
- posiluje srdce a krevní oběh
S přáním pohodového dne
Martin Jungmann, výživový poradce
Zdroje:
Jídlo jako jed, jídlo jako lék, kolektiv autorů, Readers digest, 1996
Ovoce a zelenina jako lék, Klaus Oberbeil, MUDr. Christiane Lentzová, 2001
Image by Mister GC at FreeDigitalPhotos.net