Cibule, zázračná zbraň lidové medicíny (video)

Charakteristika

Cibule je po hlávkovém zelí naše nejrozšířenější a hlavně v kuchyni nejdůležitější zelenina. „Člověk může spíše vařit bez ohně než bez cibule,“ říká jedna stará lidová moudrost. Cibule kuchyňská má mnoho odrůd, které se liší jak chutí, tak i svou barevností. Můžeme najít cibule s chutí sladké po štiplavou, s barvou od bělavé, žluté, hnědé, až po červenou. Pěstované odrůdy cibule u nás patří převážně k polosladkým až sladkým.

Původ

Cibule pochází ze západní Asie, kde na některých místech doposud rostou její plané odrůdy. Její potravinové a léčivé odrůdy vznikly v Číně a v Indii, kde cibuli nasazovali jako prostředek k čištění krve a účinný lék proti kašli. Římané na svých dobyvatelských taženích vozili cibuli s sebou, a tak se dostala v průběhu času až do našich zeměpisných šířek.

Účinné látky

Cibule obsahuje řadu důležitých živin. Z vitamínů si jmenujme karoteny, vitamíny B komplexu, E  a vitamín C (ten je nejvíce obsažen v cibulové nati, proto se některé druhy cibule pěstují speciálně, jako naťové tzv. zelenačky).

Z minerálů stojí za zmínku síra, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, sodík a draslík, který obsahově zastupuje až 25 % obsahu všech minerálů v cibuli.

Cibule obsahuje allicin, konkrétně silice nazývané fytoncidy, které se vyznačují antibakteriálním a protiplísňovým efektem. Při krájení se inhalací dezinfikují zejména sliznice v nosní i ústní dutině a hltanu. Silice, určité bílkoviny a flavonoidy (rostlinné ochranné látky), působí také na snižování krevního tlaku a hladiny tuků v krvi. Cibule také povzbuzuje chuť, preventivně působí proti chorobným změnám cév (zejména žil), pomáhá při poruchách prokrvování, žilních obtížích a hemoroidech.

V cibuli má také zmínit obsah éterických olejů, které jsou užitečné pro správné fungování sliznic.

Upozornění při nákupu

Zaměřte se na to, aby cibule byla hladká, pevná (nikoli dutá) a suchá, nerašící a bez plísní. Při nakrojení by měla být křupavá (v krámě to raději nezkoušejte).  Pokud budete cibuli uchovávat ve tmě, chladu a suchu, vydrží Vám 1 – 2 měsíce. V receptech se občas stává, že potřebujete jen půlku cibule. Druhou půlku můžete zabalit do potravinářské fólie a dát do lednice. Krátkou dobu Vám takhle vydrží, ale už druhý den začne ztrácet svou typickou ostrou vůni a chuť.

Při trávení se cibule chová silně zásadotvorně a termicky je pro naše tělo zahřívající.

Léčivé účinky cibule

  • působí preventivně proti infekcím
  • dezinfikuje nosní a ústní dutinu a hltan
  • posiluje sliznice v žaludku a střevech
  • snižuje krevní tlak a hodnoty cukru v krvi
  • pomáhá při poruchách prokrvování, např. při syndromu studených končetin
  • povzbuzuje chuť k jídlu
  • posiluje imunitní systém
  • posiluje srdce a krevní oběh

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann, výživový poradce

Zdroje:

Jídlo jako jed, jídlo jako lék, kolektiv autorů, Readers digest, 1996

Ovoce a zelenina jako lék, Klaus Oberbeil, MUDr. Christiane Lentzová,  2001

Image by Mister GC at FreeDigitalPhotos.net

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply