Je lepší mrkev dušená, nebo syrová?

Mrkev je nejpoužívanější kořenová zelenina a patří také k nejzdravějším. Její konzumaci připouští i většina diet a pokud zrovna řešíte hubnutí, tak se mkrve bát nemusíte. Lze ji upravovat na mnoho způsobů – od syrových salátů až po nákypy a koláče. Toto však není asi nic nového pro znalce zdravé výživy.

Účinné látky

Na mrkvi je nejzdravější vysoký obsah betakarotenu. Je to silný antioxidant (pomáhá redukovat volné radikály) a tělo si z něj vyrábí vitamín A, potřebný pro zdravý zrak a sliznice. Nedostatečný příjem vitamínu A způsobuje šeroslepost.

Dále mrkev obsahuje vitamíny B komplexu, vitamíny C, D, E, K, éterické oleje, vlákninu, cukr (především lehce stravitelnou glukózu), minerály a stopové prvky, lecitin, z karotenoidů lutein a lykopen.

Syrová, nebo tepelně upravená?

Na rozdíl od většiny přírodních potravin je mrkev zdravější vařená, či dušená. Syrová mrkev má totiž tuhé buněčné stěny, z nichž tělo dokáže přeměnit na vitamín A pouze čtvrtinu betakarotenu. Při vaření se buněčné stěny narušují a pokud poté mrkev konzumujeme s tukem, využitelnost betakarotenu stoupne nad polovinu.

K přeměně betakarotenu na vitamín A tělo dále potřebuje dostatek vitamínu C, železo, zinek a hormony štítné žlázy. Proto je vhodné kombinovat mrkev s potravinami bohatými právě na železo (např. maso, čočka, švestky, meruňky, oříšky, mandle) a zinek (vejce, maso, ústřice, mořské plody, pšeničné klíčky, dýňová semínka).

V syrové mrkvi je obsažena látka falcarinol, u které byly prokázány preventivní účinky u rakoviny tlustého střeva. Tato látka se však ničí varem. Tepelná úprava mrkve má tedy své výhody i nevýhody.

Při zpracování je vždy lepší mrkev oškrábat a odkrojit horní část, abychom se zbavili případných pesticidů. Pokud si ji pěstujete sami, není to potřeba. Mrkev nikdy nekrájíme, ani nestrouháme předčasně, nýbrž těsně před další úpravou. Zamezíme tím ztrátě některých živin.

Klady mrkve

 • výborný zdroj betakarotenu (za určitých podmínek popsaných výše)
 • obsahuje vlákninu

Zápory mrkve

 • může obsahovat stopy pesticidů (mrkev je proto lepší oškrábat a odkrojit horní část)

Mrkev – léčivé účinky

 • chrání proti volným radikálům
 • posiluje sliznice
 • zpomaluje proces stárnutí
 • podporuje růst vlasů a nehtů
 • pečuje o hezkou pleť
 • posiluje imunitu
 • zlepšuje vidění – pomáhá při šerosleposti
 • zvyšuje mužskou plodnost a potenci

Jaroslav Hollmann

Zdroje:

Jídlo jako jed, jídlo jako lék: [abecední průvodce bezpečnou a zdravou výživou]. Vyd. 1. Editor Alasdair McWhirter, Ursula Arens, Liz Clasen. Překlad Alena Dvořáková. Ilustrace Julia Bigg. Praha: Reader’s Digest Výběr, 1998, 400 s. ISBN 8090206972.

OBERBEIL, Klaus a Christiane LENTZ. Ovoce a zelenina jako lék: strava, která léčí. 3. vyd. Překlad Alena Vlčková. Praha: Fortuna Libri, c2014, 294 s. ISBN 978-80-7321-906-2.

Image by Mister GC at FreeDigitalPhotos.net

 

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Leave a Reply