Víte, jak zvolit správný sport?

Sport! Pohyb! Mnohým lidem při vyslovení těchto pojmů naskakuje doslova husí kůže. Myslí si, že pokud budou chtít zlepšit svou postavu i zdraví, nezbytně  musí trápit své tělo nepřiměřenou a ne vždy oblíbenou fyzickou aktivitou.

Nic takového jako trápení svého těla vysokou zátěží však není potřeba. Je to nežádoucí, protože to vede k fyzickému i emočnímu přetrénování a to znemožňuje dosáhnout vašeho cíle. To co jsme teď řekli se vztahuje k situacím, kdy si chceme zlepšit postavu a současně máme zájem zkvalitnit i svoje zdraví. V případě soutěžních sportů se to většinou vylučuje.

sport-uvodni foto

S fyzickou aktivitou je to skoro stejné jako s jídlem. Víme, že potřebujeme jíst. Vzpomeňte si na pocity, jaké jste měli, když jste byli dlouho bez jídla, jak vaše tělo reagovalo? Cítili jste únavu, slabost, bolesti hlavy, nechuť k životu? Je to normální a přirozené.

Podobným způsobem jako u jídla – naše tělo reaguje, když mu nedopřejeme pohyb. Tyto projevy nejsou tak silné, jako v případě nedostatku jídla a většina z nás je proto nevnímá tak citlivě. Tělo ale trpí a ten, kdo sportuje více, vám určitě potvrdí, jak moc je „nesvůj“, když nemá svoji „dávku pohybu“.

Tipy a doporučení

1. Zvolit si vhodný druh pohybu

Toto je opravdu nejdůležitější! Co je vhodný pohyb? Takový, který nás baví, máme na něj čas, dokážeme ho dlouhodobě zvládat (nejen fyzicky, ale i emočně) a můžeme si ho finančně dovolit. Pohybová aktivita se samozřejmě také odvíjí od toho, jaký máme cíl (redukce tuku, nárůst svalů, vytvarování či zpevnění některých partií…). Když budeme chtít budovat svaly, běháním to prostě „nedáme“.  🙂

sport-fitness

2. Zvolit správnou intenzitu

  • Kolik času jsme ochotni do cvičení investovat? (například půl hodiny, nebo hodinu několikrát týdně)
  • Jak energeticky náročný pohyb bude? (tedy rozdíl mezi aerobním a anaerobním pohybem viz. e-book Necvičte do větru).

Pamatujte, že příliš vysokou intenzitou sportování se velmi rychle přetrénujete. To často končí buď zraněním, nebo zastavením pokroku těla směrem k cíli.

sport-beh

3. Cvičit pravidelně

Pravidelnost tréninku je klíčem k úspěchu. Neřešme, jestli budeme sportovat třikrát, nebo sedmkrát týdně. Klíčové je nastavení dlouhodobě trvajícího režimu. Prostě si zvykneme na to, že pohyb je pravidelnou a nedílnou součástí života stejně jako jídlo, nebo spánek.

4. Odpočívat

Jakmile se naučíme správným způsobem odpočívat, umožníme tím zatěžovanému organismu dostatečnou regeneraci na fyzické i psychické úrovni. Tělo navíc získá dostatek času na to, aby se mohlo formovat tím správným způsobem. Mnoho lidí, snažících se zlepšit si postavu na toto pravidlo nedbá, nebo ho prostě nezná. Diví se pak, že ani při velice náročném tréninku se jejich postava nemění podle plánu. Regenerace a odpočinek je tedy základ.

sport-masaz

Jak podpořit regeneraci?

  • Po každém cvičení proveďte strečink. Vhodné je hodinu až dvě po tréninku. Uvolní se napětí ve svalech a zrychlí se odplavování laktátu ze svalů způsobujícího jejich bolesti.
  • Dodržujte před a potréninkový styl stravování (viz. e-book Necvičte do větru)
  • Choďte pravidelně plavat. V případě regenerace je vhodná teplejší voda, pomalé tempo a především uvolnění, kterého dosáhneme hlavně správně prováděnou technikou plavání.
  • Občas si dopřejte masáž. Čím větší intenzita anaerobních aktivit (posilování s činkami, s vlastním tělem…), tím častěji by měla být.
  • Dodržujte spánkový režim. Jedná se nejen o délku spánku, ale i o respektování nočních biorytmů (např. když budete spát od deseti do šesti,  dá vám to víc, než spánek od jedné ráno do devíti).

Pokud nemá tělo fyzickou aktivitu, tak vizuálně i zdravotně chátrá a degeneruje.

Jakou pohybovou aktivitu máte nejraději? Věnujete dostatek času regeneraci nebo na ni vůbec nedbáte? Podělte se s námi v komentářích. 🙂

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

Image by nenetus at FreeDigitalPhotos.net
Image by stockimages at FreeDigitalPhotos.net
Image by nenetus at FreeDigitalPhotos.net
Image by nenetus at FreeDigitalPhotos.net

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply