Co je vědomý styl života?

Žijeme v době plné ohromných vědeckých pokroků. Lidé létají do vesmíru a hmotu jsme rozebrali na subatomární částice. Lidstvo dosáhlo velkého posunu i v lékařství – existují léky na mnoho nemocí a umíme nahrazovat orgány.

Kdekdo by očekával, že tyto moderní technologie nám přinesou štěstí. Ovšem realita je jiná. Našim životům něco chybí. Vidíme, že lidé moderní doby jsou pod neustálým stresem a napětím. Mnoho dnešních nemocí je způsobeno právě stresem.

Lidé hledají prostředky, jak bolestem a zklamáním života uniknout. Někteří se snaží najít štěstí skrze zábavu nebo potěšení. Mnozí sahají po drogách a alkoholu. Hodně z těchto únikových prostředků je škodlivých či návykových.

A navíc – všechny mohou zajistit dočasné či přechodné štěstí, nejsou však uzdravující. Pokaždé je nutno vrátit se zpět do reality a čelit problémům života.

Ve věku plném moderních technologií, které mají (nebo by měly) usnadňovat život, lidé často pochybují o tom, zda je vůbec možné žít šťastně a naplno.

Přestože nám věda pomáhá ovládnout vnější podmínky našeho života, mnozí lidé zjišťují, že nad tím, co se děje uvnitř, nemají žádnou kontrolu. Jsou pod tlakem negativních emocí, jako jsou úzkosti, deprese, strach, vztek atd. Tlak a napětí života jsou tak silné, že nás začínají postihovat fyzicky i mentálně. Stres a napětí nezasahují pouze naši mysl. Výzkumy ukazují na spojitost mezi naší myslí a tělem. Náš duševní stav může být příčinou nemocí plynoucích ze stresu.

ID-10075966

Jsme-li rozzlobeni nebo rozrušeni, uvolňují se v našem těle hormony, které nás připravují na „boj nebo útěk“. Jelikož pravidla naší společnosti diktují řešit problémy klidně a s rozumem, nejsme zvyklí „utíkat ani bojovat“, ale řešit situaci tím, že potlačíme pocity ve svém nitru. Výsledkem je, že hormony zasahují fyzické tělo a způsobují tak nemoci plynoucí ze stresu, jako vysoký krevní tlak, srdeční poruchy, bolesti hlavy, kožní ekzémy a mnoho dalších.

Říká se, že nevědomost je blaženost. V tomto případě však nevědomost není blahem. Nejsme si vědomi toho, že většinu svých zdravotních problému si působíme sami negativními myšlenkami.

Naše tělo k nám neustále promlouvá. My ho však neslyšíme, protože jsme zaměstnáni něčím jiným. Prvním krokem na cestě k vědomému stylu života je tedy začít pracovat se svými myšlenkami. Dalo by se to shrnout pojmem osobní růst a na toto téma existuje opravdu mnoho knih a seminářů. Nebudeme to zde probírat.

Osobní růst možná nedokáže zbavit život problémů, avšak pomůže nám na něj nazírat odlišným způsobem. Můžeme životu lépe čelit, neboť mu lépe rozumíme.

Pro začátek je vhodné naučit se utišit ten rozbouřený oceán myšlenek v naší hlavě, neboli meditovat. Začít směřovat pozornost vědomě tam, kam chceme.

Pak tuto pozornost můžeme zaměřit na cokoli, co si budeme přát – studia, kariéru, sport, umění, řešení problémů. Navykneme si soustředit se v určité chvíli na jednu věc. Toto koncertované úsilí nám dopomůže, abychom vynikli v jakékoli oblasti, kterou si zvolíme. Úspěch v jakékoli oblasti je totiž výsledkem trvalého úsilí a soustředěné pozornosti.

ID-100110836

Pokud by někdo chtěl tvrdit v oblasti stravy, že nevědomost je blaženost, tak je to stejné, jako tvrdit, že infarkt, nebo rakovina je blaženost. Nebo, že pomalá systematická sebevražda je blaženost. To už tak dobře nezní, že? Pokud totiž nevíme, že určitý model stravování (na kterém funguje většina populace) se velkou mírou podílí právě na vzniku těchto i jiných chorob, tak budeme blaženi jen do té doby, než nám tu chorobu objeví. Pak se každý diví, že se to stalo zrovna jemu. A přitom si za to v 99 % případů může sám, protože nežije vědomě.

ID-10090127

Signály toho, co je pro nás dobré, co bychom měli a neměli jíst, jsou tu stále přítomné, a není těžké si to uvědomit, když vnímáme své tělo. Jestliže ale tyto signály ignorujeme, tělo strádá.

Teď se možná zastavíte a řeknete si: „Hm, já ale nic neslyším!“ Slyšet tyto signály, vnímat je – chce to trénink pozornosti. Tady pozor! Pokud se stravujeme nevhodně a máme na určité potraviny vypěstovány „závislosti“, může se nám zdát, že tělo volá po další koblize, nebo dalším panáku. Toto NEJSOU ty správné signály, kterými se řídit. Některé nevhodné potraviny z nevědomosti konzumujeme celý život, tělo se brání, a my to nepoznáme.

ID-100311595

Do vědomého stylu života nepochybně patří i pohyb. Pokud tělo nemá pravidelnou fyzickou aktivitu, tak vizuálně i zdravotně chátrá a degeneruje. O tom však v jiném článku.

Žít vědomým stylem života tedy znamená:

  1. Osobně se rozvíjet a díky tomu se naučit správně pracovat se svojí myslí
  2. Jíst takovou stravu, která je pro naše tělo vhodná
  3. Mít pravidelný pohyb

Tam, kde chybí uvědomění, nemůže být řeč o tom, že máme svůj život pod kontrolou. Jakmile toto pochopíme, tak nám dojde, že zdraví, štěstí, naplněný život, (dosaďte si) není samozřejmost, ale vědomý životní styl.

Jaká je vaše oblíbená kniha osobního růstu? Meditujete? Pokud ano, jak často? Podělte se s námi v komentářích 🙂 .

Jaroslav Hollmann

Image by stockimages at FreeDigitalPhotos.net
Image by Ohmega1982 at FreeDigitalPhotos.net
Image by David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net
Image by marin at FreeDigitalPhotos.net

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Leave a Reply