Energie potravin, tak jak ji neznáte

Dnes se nebudeme bavit o energetické hodnotě potravin, tak jak ji znáte (kJ/kcal), ale o energetických tendencích potravin.

Žijeme ve světě protikladů, které se vzájemně doplňují a společně vytvářejí jednotu.
I přesto, že se jedná o symboliku, je možné ji vztáhnout nejenom na naše zdraví, ale i na vše, co jíme.

Nejzažitějšími a nejpoužívanějšími symboly vzájemných protipólů jsou čínské pojmy jin a jang.

tcm

Pro lepší pochopení si princip těchto dvou protichůdných tendencí pojďme demonstrovat na příkladu otáčení naší planety Země.

Otáčením Země kolem své vlastní osy vzniká jin energie (odstředivá, expanzivní). Je to energie, která směřuje venJang energie je naproti tomu dostředivá a stahující dovnitř.

Tím, že se bavíme o tendencích, není možné je změřit, ani číselně vyhodnotit.

Pro udržení rovnováhy je potřebné, aby obě tendence byly zastoupeny ve vyváženém poměru. Jakmile jedna tendence převáží, celý systém se rozpadne.

Převažuje-li v těle jangová tendence, při které v těle vzniká horkost až horečka (jang má ohřívající dopad na náš organismus) vyvolá tento stav v těle zimnici se všemi jejími projevy a v těle převáží tendence jin (ochlazující dopad). Vše je tedy v neustálém pohybu.

Jak s tím naložit při stravování?

Obecně platí, že rostlinné potraviny jsou převážně jinživočišné jang. U pitného režimu platí, že káva, slazené nápoje, alkohol nebo černý čaj jsou extrémně jin (po odeznění jejich účinků se cítíte ještě více unavení – odčerpávají energii z organismu). Čistá voda směřuje nejvíce k neutralitě.

Vlastnosti potravin můžeme dále ovlivnit kulinářskou úpravou (vaření, pečení…) a také konzumací (spěch nebo hltání ovlivňují tendence jedním nebo druhým směrem).

Pociťujete působení energetických tendencí na vlastní kůži? Napište nám do komentářů.

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

Image by Danilo Rizzuti at FreeDigitalPhotos.net

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply