Co nevíte o mléce 1. díl – co mléko obsahuje

Různí odborníci a média nám neustále tvrdí, jak jsou mléčné výrobky pro naše tělo nezbytné a jak mu prospívají. Je tomu, ale skutečně tak? V seriálu o mléčných výrobcích se postupně podíváme, jak to s mlékem je, abyste si mohli udělat svůj vlastní názor. Pojďme na to!

Mléko jako každá potravina obsahuje určité spektrum živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny, enzymy – jen u tepelně neopracovaného mléka).

Upřeme svůj zrak nejprve na bílkoviny

Ty  jsou v kravských mléčných výrobcích plnohodnotné (mají kompletní spektrum aminokyselin => dobrá vstřebatelnost a využitelnost organismem) a mají silně anabolizující účinek (podporují růst měkkých tkání – svalů a pojivových tkání). To je hlavním důvodem proč se ve většině sportovních bílkovinných nápojích nacházejí právě mléčné výrobky.

Tvaroh je problém

Hlavní bílkovinnou v mléce je kasein (80 % z celkového množství bílkovin) a poté syrovátka (20 % z celkového množství). V mléčných výrobcích je kasein nejvíce zastoupen v tvarohu. Kasein je pro naše tělo těžce stravitelný a navíc ještě k tomu blokuje působení trávicího enzymu trypsinu (stejně jako enzym pepsin štěpí bílkoviny, ale na rozdíl od něj v zásaditém prostředí dvanáctníku – začátek tenkého střeva). Zbytky nestráveného kaseinu tak zatěžují náš organismus lepkavým balastem (hlavně střeva).

Negativní dopady kaseinu mohou být následující:

  • zvyšuje tvorbu hlenu
  • provokuje astma a zhoršuje stav při zánětu průdušek a vedlejších nosních a čelních dutin
  • může být příčinou zhoršování stavů autoimunitních onemocnění, například revmatické artritidy, lupénky
  • může rozvíjet a vyvolávat ekzém

Kasein má samozřejmě i své určité benefity, ne však pro každého. Jedním z jeho benefitů je pomalé vstřebávání bílkovin (respektive aminokyselin – vznikají rozpadem bílkovin a staví se z nich svaly) do našeho těla. Proto se kasein často využívá jako zdroj „pomalých“ bílkovin před spaním nebo před delším obdobím bez jídla. Často je doporučován při redukčních dietách, kdy oddaluje pocit hladu a zajistí, aby nenastával úbytek svaloviny. Kasein má totiž antikatabolické účinky (zabraňuje rozpadu svalů).

Jak je to s syrovátkou?

Syrovátka je naproti tomu anabolická (podporuje růst svalů). To je hlavní důvod, proč je většina sportovních proteinových koncentrátů vyrobena hlavně z různě upravené syrovátky (mikrofiltrovaná, v podobě proteinového koncentrátu nebo proteinového izolátu).

Na rozdíl od Kaseinu obsahuje syrovátka (žlutozelená tekutina) poměrně malé množství bílkovin (12 % bílkovin a 60 % sacharidů). Rozhodně tedy ve své „surové“ podobě není vhodná pro doplnění bílkovin, ani na hubnutí, jak se někdy propaguje. Syrovátka má na tělo mnoho prospěšných účinků (pokud nejste alergičtí na laktózu). Obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2, B6 a B12) dále pak vitamín E a C. Z minerálů pak hlavně vápník (o něm si povíme v některém z příštích dílů), hořčík, fosfor, zinek, draslík a sodík.

Tuky

Mléko dále obsahuje tuky, které utváří společně s mléčným cukrem laktózou jeho typickou chuť. Pokud budeme na mléčných tucích hledat něco dobrého prakticky nic nenajdeme. Mléčné tuky jsou totiž nasycené (nepříznivým způsobem mohou ovlivňovat kornatění tepen a zvyšovat cholesterol). Někdo z vás by mohl namítnout, že kravské mléčné tuky obsahují imunostimulační trans-mastné kyseliny, které podporují naši imunitu. Ty jednoznačně stimulují imunitu, ale telátek, ne naši  :-). Na kravských mléčných tucích kromě chuti není nic prospěšného.

Mléčný cukr

Další makrosložkou v mléce jsou sacharidy, konkrétně mléčný cukr laktóza. Ta v dnešní době způsobuje poměrně velké haló, protože stále více lidí na ni začíná mít nesnášenlivost (v těle chybí enzymy pro správné trávení mléčného cukru). Laktóza společně s kaseinem a tukem je také zodpovědná za výše zmíněné zahleňování.

V našem těle se na různých místech nacházejí různá intoxikační ložiska, která jsou ve svém rozvoji podporována právě hlenem. Klasická ortodoxní medicína při klasickém vyšetření střev nebo jiných sliznic většinou žádné zahlenění neobjeví. Neobjeví ho, protože toto zahlenění je v tzv. podslizniční vrstvě (druhá vsrtva střeva – má za úkol bránit škodlivinám průniku do krve). Toto nebezpečné zahlenění lze objevit jen s pomocí speciálních biorezonančních přístrojů, které se při klasických vyšetřeních nepoužívají (pojišťovna je zkrátka nehradí 🙂 ).

Co když se bez mléčných výrobků neobejdu?

Mléčné výrobky není nutné ze svého jídelníčku zcela vyškrtnout. Neměli byste je však konzumovat několikrát denně. Ideální je dát si mléčný produkt 3x do týdne, případně pokud to nevydržíte 1x denně.

Pokud se budete stravovat racionálně, budete poslouchat co vám říká vaše tělo a na základě toho mu dávat správnou stravu, budete zdraví a plní energie.

Tápete-li, rádi Vám pomůžeme sestavit individuální jídelníček na míru 🙂 .

Jak často konzumujete mléčné výrobky? Způsobují někomu z vás zažívací obtíže? Podělte se s námi v komentářích níže.

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply