8 nejzdravějších semen

Semen existuje nepřeberné množství. Patří sem také ořechy a luštěniny. Mají různé velikosti, tvary i barvy. Jelikož jsou to zárodky nové rostliny, obsahují koncentrované množství vitamínů, minerálů, bílkovin, esenciálních olejů a různých enzymů. Pokud tedy hledáte nějakou živinami nabitou potravinu, těžko objevíte něco lepšího, než právě semena.

Jak správně konzumovat semena?

Nejlepší je konzumovat syrová, neboli RAW. Pokud se totiž semínka vystaví teplu, mnoho živin se zničí. Např. pražené ořechy živinami opravdu nepřekypují, navíc se zbytečně přesolují, nebo máčí v cukru, či rádoby čokoládě. Pozitivní vliv na vaše zdraví u nich nečekejte.

Podívejme se už na ty „nejzdravější“. Nechápete uvozovky? Pak koukněte na článek o tom, že žádná zdravá strava neexistuje.

1) Chia semena

chia

V porovnání s jinými potravinami obsahují:
– stejné množství bílkovin jako hovězí steak (cca 20 %) – tyto bílkoviny jsou plnohodnotné (vzácnost u rostlinných zdrojů)
– 3x více antioxidantů, než borůvky
– 5x více vápníku, než mléko (cca 65 mg vápníku na 10 g chia)
– 6x více vitamínu C, než pomeranče
– 8x více omega-3 mastných kyselin, než losos (cca 20%)
– 10x více vlákniny, než rýže (cca 3 g vlákniny na 10 g chia)

Chia semínka jsou prostě nabitá vitamíny a minerály, jsou výborným zdrojem bílkovin (PLNOHODNOTNÝCH), antioxidantů, vlákniny a omega-3. Jejich pravidelná konzumace může přispět ke snížení bolesti kloubů, pomáhá při hubnutí, pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru a chrání proti vážným onemocněním (cukrovka a srdeční choroby).

Chia semínka jsou bezlepková, což je dělá dostupnými pro lidi s celiakií a všem dalším, kteří lepku (mnohdy zbytečně) bojí a vyhýbají.

2) Konopná semena

konopne semeno

Fanoušci trávy budou možná zklamaní, ale tato semínka neobsahují THC (resp. obsah THC je menší než 0,3 %). Mnohem zajímavější je opět obsah plnohodnotných bílkovin (30 %), jsou nejbohatším zdrojem esenciálních mastných kyselin (navíc ideální poměr mezi omega-3 a omega-6 (1:3)) a mají vysoký obsah fytoživin. Silně podporují imunitu.

3) Semena granátového jablka

granatove jablko

Granátová jablka (resp. jejich semena) jsou bohatým zdrojem antioxidantů (jejich konzumace pomáhá chránit vaše buňky před volnými radikály, které způsobují mimo jiné i předčasné stárnutí). Nejvíce obsahují antioxidanty polyfenoly – dokáží snižovat riziko vzniku rakoviny a srdečně cévních onemocnění (zabraňují kornatění tepen). Antioxidační aktivita je zde vyšší než např. u zeleného čaje, nebo červeného vína.

Semena také obsahují vysoký obsah vitamínu C a draslíku, hodně vlákniny a málo kalorií.

4) Lněná semena

len

Olej ze semen (včetně semen samotných) má léčivé vlastnosti a běžně se používá k léčebným účelům. Nejvíce jsou v něm zastoupené esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6.

Rozemleté lněné semínko je vynikajícím přírodním zdrojem vlákniny (cca 40 %). Doporučuje se proto k léčení zácpy a podporuje zdravou funkci střev. Rozpustná vláknina pomáhá snížit hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá snížit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Dále obsahuje fytoestrogeny (rostlinné látky podobné ženským estrogenům), které při pravidelném příjmu mohou příznivě ovlivňovat některé potíže spojené s menstruačním cyklem. U mužské části populace lněný olej pomáhá např. při prostatických problémech.

Pro správné využití všech prospěšných látek je vhodné semena rozemlít, nebo pořádně rozkousat. Olej nesmí projít tepelnou úpravou!

5) Dýňová semena

dyne

Dýňová semena obsahují přes 20 % bílkovin a jsou dobrým zdrojem vitamínů B komplexu. Dále se jedná o jeden z nejbohatších zdrojů tryptofanu (mozkový nutrient) – ten  se podílí na procesech, které ovlivňují naši náladu a psychický stav. Tryptofan jako doplněk stravy je často doporučován při léčbě bolesti hlavy, nebo určitých psychických potíží (strach, vnitřní neklid, úzkost).

6) Meruňková jádra

merunka

Nejvýznamnější je obsah vitamínu B17 (také se nazývá laetril nebo amygdalin). Ten napadá rakovinné buňky a tudíž může pomoci předejít vzniku nádorových onemocnění. Pro zajímavost – amygdalin má hořkou chuť – pokud jádra nejsou hořká, tuto látku neobsahují.

7) Sezamová semena

sezam

Sezam se nejčastěji používá do pečiva, méně pak na výrobu oleje a pastu tahini. Obsah bílkovin je cca 20 % a obsah esenciálních mastných kyselin cca 50 %. Za zmínku stojí vysoký obsah karotenů (antioxidační vlastnosti). Dále obsahují široké spektrum vitamínů a minerálů např. vápník, hořčík, zinek, vitamín E, vitamíny B komplexu. Díky bohatému zastoupení živin prospívá sezamové semínko srdci a cévám a také podporuje imunitu. Vysoký obsah vlákniny (cca 10 %) pomáhá při zácpě. Sezam také pomáhá k udržení stálé hodnoty cukru v krvi (výhodné především pro diabetiky).

Lepší je konzumovat neloupaný sezam, protože obsah cenných látek se snižuje odstraněním slupky.

8) Slunečnicová semena

slunecnice

Slunečnicová semínka se chovají jako přírodní  stabilizátor pH vnitřního prostředí těla díky vysokému obsahu minerálů. Z antioxidantů je zde hojně zastoupený  selen a vitamín E (ničí se tepelnou úpravou!). Dále stojí za zmínku vysoký obsah hořčíku (napomáhá k regulaci nervové činnosti) a draslíku (pomáhá odstraňovat z těla škodlivé látky, podílí se na vedení nervových vzruchů a regulaci srdečního tepu a tlaku).

Obsah fytosterolů se podílí na snížení hladiny cholesterolu, zvýšení imunity a snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny.

Stejně jako dýňová semínka obsahují tryptofan (podporuje produkci serotoninu v těle a tím také zlepšuje naši náladu).

Jaká z výše uvedených semínek patří k vašim oblíbeným? Znáte i nějaká další? Podělte se s námi v komentářích 🙂

Jaroslav Hollmann

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Komentář

  1. Zpětné uporoznění:Tuky. Na co si dát pozor u tuků? Budete překvapeni

Leave a Reply