10 přikázání pro růst svalů

Co doporučuje CT Fletcher pro růst svalů? Odpovědi naleznete v tomto videu, kde vysvětluje svoje desatero. Pro jistotu jsem jednotlivé body sepsal, abyste si je mohli kdykoli zopakovat. Jdeme na to!

1) Cvičte svou mysl tvrději, než tělo

Tělo je pouze výkonnou jednotkou neboli nástrojem mysli. Vaše tělo dělá přesně to, co mu  řekne vaše mysl (vaše programy)Veďte své tělo k růstu a ono bude poslouchat. Jednoduché, ne? Myslím, že ano! Ale některým z vás to možná nefunguje.

To mě nepřekvapuje. Vaše mysl je totiž slabá! Chybí vám správný mentální (duchovní) postoj a odvaha zocelovat se bolestí a utrpením svého fyzického těla. Vaše mysl je jako loutkář, co tahá za nitky. Udrží vás, když vaše tělo selže, ale pouze tehdy, pokud ho necháte.

Přikazuji vám růst! je více než jen pár slov či fráze. Jedná se o systém víry. Je třeba svalům přikázat s plnou vírou a důvěrou. Teprve potom můžete růst!

Toto přikázání je bez skutečné víry nesmyslné a nefunkční. Pokud nevěříte vlastním slovům, pak raději mlčte!

2) Nikdy nepřijímejte omezení někoho jiného

Zcela jistě se ve vašem životě najdou lidé, co budou tvrdit, že nemůžete dělat to či ono. Kašlete na ně! To, že oni něco nedokáží, neznamená, že to nedokážete ani vy! Jejich omezení nejsou automaticky vaše. Pouze vy rozhodujete o tom, co je možné a nemožné.

Nedopusťte, aby někdo ve fitku nebo nějaký vědec určoval, co můžete a nemůže dělat. Kdybychom vždy přijali, co všichni ti „experti“ považovali za nemožné, seděli bychom pořád v jeskyni ve tmě.

Zpochybněte vše nemožné a sami se o to pokuste!

3) Bolest je nezbytná

Chcete-li něco v životě opravdu hodně, bolest je nevyhnutelná. V zemi Železa buďte ochotní přijmout bolest a nepohodlí jako nezbytné zlo, protože jen v těchto extrémních podmínkách se rodí nové svaly.

Bolest je tyran, kterému se průměrný člověk instinktivně vyhýbá. Ale jako Železný bojovník se učíte ho přijmout a spřátelit se s ním, a pak mu nakopat zadek dokud se vám nepodrobí.

Bolest vás nevlastní. Vy sami máte moc ji vlastnit. Buďte v pohodě v nepohodlí! Vyhledávejte bolest!

4) Naslouchejte svému tělu

Vaše tělo je produktem vysoce inteligentního inženýrství Matky přírody. Ona vás vybavila schopností dosahovat úžasných fyzických a duševních výkonů.


Vždy můžete slyšet a poznat, co se vaše tělo snaží říct: „Líbí se mi, co teď děláš, takže pokračuj“ nebo „Tohle bys měl přestat dělat ,protože to nefunguje.Vaše tělo ví vše nejlépenikdy nelže nebo nezradí. Zná vás lépe, než si myslíte.


Tělo vám může říci, kolik sérií byste měli dělat a s jakými váhami. Nekopírujte tréninky někoho jiného, nebo nedělejte přesně stejné věci jako on. Oni nevědí, co chce vaše tělo!

5) Představujte si tělo, které chcete

Soustřeďte se! Co pro vás znamená denně se zlepšovat? Pokud je vaše odpověď něco v duchu Dělám to jen tak„, pak přestaňte číst tento článek.

Tato cesta růstu, bolesti a osobního a fyzického dobývání by neměla být něco, co jste se nahodile rozhodli dělat „jen tak“. Zvolili jste tuto cestu, protože představa vašeho úspěchu a zdokonalení je pevně vštěpována do vaší mysli. Musíte si dát závazek.

Stanovte si svůj cíl, zaměřte se na něj a držte se ho.

Více o představivosti naleznete ve videu Síla vize Arnolda Schwarzeneggera.

6) Nedopusťte, aby se vaše tělo přizpůsobilo

Vaše tělo je úžasné a velice chytré. Po určité době se přizpůsobí jakémukoli rutinnímu tréninku. Z tohoto důvodu je nutné měnit tréninky. Povězte svému tělu: Neopovažuj se cítit pohodlně!

Pokud chodíte cvičit a máte pořád stejný trénink, svaly začnou stagnovat a přestanou růst. Změna je k růstu nezbytná! Chopte se otěží změny a budete růst!

7) Různé úhly jsou pro růst nezbytné

„Co myslíš těmi úhly, CT?“ Za prvé musíte pochopit, že každé tělo je unikátní. Připojení svalů jsou u každého jiné.

Teoreticky mohou dva lidé provádět stejné cvičení, ale jejich svaly budou jinak růst. Mohli by dokonce „cítit“ účinek cvičení nejvíce na různých místech téhož svalu. Experimentujte s úhlem, který vám umožní cítit bolest. Najděte úhel, kde cítíte, že posilovaný sval pracuje nejlépe.

Nebojte se jít za hranice toto, co je „normální“, protože dokonalý úhel pro vaše tělo může být takový, jaký nikdo jiný nezvládne.

8) Pochopte smysl přetížení

Přetížení má dva významy:

  1. Zvedání těžkých vah
  2. Vysoký počet opakování (dokud sval neselže)

V obou případech budete nutit sval pracovat víc, než je mu pohodlné.

9) Buďte posedlí

Posedlost je velmi důležitou chybějící ingrediencí u lidí, kteří budou vždy jen průměrní“. Veliké mysli a těla nelze dosáhnout bez posedlostí.

Sníte o tom. Žijete tím. A je jedno, jestli chcete být kulturista nebo umývač oken. Bez posedlosti nikdy nedosáhnete nejlepšího výsledku v čemkoli.

10) Nikdy nebuďte spokojení

Plně spokojený člověk je šťastný s tím, kde je a čeho dosáhl. Hladový člověk tohoto spokojeného roztrhá, aby dostat to, co chce.

Spokojenost je jedovatá. Dává mysli znamení, že jste dosáhli konce své cesty. V tomto případě svalového růstu.

Nikdy nebuďte spokojení, jinak upadnete do průměru. Vždy se posunujte dopředu. Vždy chtějte růst (platí pro všechny situace v životě – co neroste, to chátrá a upadá). Toto je poslední a nejdůležitější přikázání. Nikdy nebuďte spokojení!

Volně přeložil Jaroslav Hollmann z http://www.bodybuilding.com/fun/ct-fletchers-10-commandments-of-muscle-growth.html

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Leave a Reply