O mravencích, strachu a smyslu života

Seděl jsem na pláži a kolem nohou mi pobíhalo pár malých mravenců. Ze školy si pamatuji, že mravenci obvykle hledají jídlo a nosí ho do mraveniště. Je to jejich přirozenost a jsou tak od přírody naprogramováni.

coast-192979_1280

Po chvíli přiběhl velký lesní mravenec a mě začalo zajímat, co se bude dít dál. Malí mravenci v klidu hledali jídlo a velký lesní mravenec také. Pak se setkali. Malý mravenec Ferda neměl šanci a velký si ho odnesl jako kořist. Splnil svoji misi. Zůstal jsem na pláži se zbytkem malých mravenců, kteří dál v klidu hledali jídlo. V hlavě mi začaly proudit myšlenky.

forest-ant-queens-3254_1280

Jak by se asi zachovali přeživší mravenci podle současného lidského modelu uvažování? Nejspíš by utíkali do mraveniště říct všem ostatním mravencům co se stalo: „Venku jsou velký lesní mravenci a když vás potkaj, tak vás zabijou! Chudák Ferda už to má za sebou. Ani důchodu se nedožil!„.

raven-988218_1280

Všichni mravenci se začnou bát. Co když zrovna oni potkají velkého lesního mravence a ten je zabije stejně jako bráchu Ferdu? Přestože mnoho mravenců nikdy velkého lesního mravence nevidělo a nejspíš i nikdy nepotká, i oni se teď bojí. V mraveništi panuje napjatá atmosféra. Vzduch by se dal krájet. Ferda má uprostřed mraveniště pomník.

monument-547813_1280

Mladí mravenci se v mravenčí škole učí o velkém zabijákovi, který číhá venku a bez milosti vraždí na potkání. Učí se, že život je boj. Trénují běh, aby velkému mravenci mohli utéct. Na tykadla si nalepí zrcátka, kdyby je velký mravenec chtěl přepadnout ze zadu. Připravují se zkrátka na všechny možné i nemožné varianty setkání s velkým lesním mravencem. V noci mají zlé sny o plážovém masakru nebohého Ferdy. Žijí nyní v nepřátelském vesmíru a nevědí o tom! Nechali si do hlavy „nahrát“ nový program (začali brát tyto informace za pravdu). A pokud nepotkají velkého lesního mravence, který je zabije, budou dál předávat svoje přesvědčení plné strachu dalším mravencům.

crime-268902_1280

Z dříve příjemné procházky, kde se hledalo jídlo, se stal horror. To však mladí mravenci nezažili a staří zapomněli pod tíhou hrůzostrašných legend. Všichni mravenci se bojí pláže. Všech pláží. Slovo pláž se stalo synonymem pro smrt. Mnozí simulují nemoci a vymýšlejí výmluvy, aby ven nemuseli vůbec. Ten, kdo jen pomyslí, že by šel hledat jídlo na pláž, je ihned označen za blázna, magora, sebevraha a leckdy i největšího dementa v mraveništi. „Ty jsi zapomněl, co se stalo Ferdovi na pláži?!

piranhas-123287_1280

Čas jde dál a všichni mají neustálý strach. Přijde jim to normální. Přesto je v mraveništi pár jedinců, kteří se historek o velkém lesním mravenci tolik nebojí. Chápou a vnitřně cítí, že jejich smyslem života je jít ven a přinést potravu. Pokud zůstanou zalezlí doma v mraveništi, tak budou chátrat a stejně nakonec dříve či později zahynou.

Proč řešit to, co nemohou ovlivnit a tudíž se stresovat setkáním s velkým lesním mravencem? Ferda ho potkal zrovna na pláži, ale oni ho nemusí potkat nikdy a nikde.

Proč tupě přijímat masově šířené názory o tom, že pláže jsou nebezpečná místa, když na jedné kdysi dávno zabili nějakého Ferdu?

Proč si dělat těžkou hlavu z toho, že je ostatní mravenci mají za dementy? Je lepší být označen za dementa, ale žít šťastně, anebo být „normální“, žít ve strachu a nikdy neprojevit svoje pravé touhy? Své pravé já? Kdo je potom dementní? Řečí Forresta Gumpa: „Pro dementa každý dement“.

Oni žijí naplno, protože se zbytečně nebojí. Neřeší, zda je ostatní přijímají, protože jejich vlastní štěstí je na prvním místě. Pokud je někdo nebere, kašlou na něj.

Žijí v přítomnosti a užívají si ji – někdy v minulosti byl zabit Ferda – no a co? Oni žijí teď

ant-in-the-speedwell-1392692_1280

Poslouchají svůj vnitřní hlas. Cítí, že tu mají nějaké poslání a chtějí ho naplnit. A i kdyby potkali velkého lesního mravence a zemřeli u toho, mohli by si říct, že jejich život byl skvělý. Plně využitý. Měl smysl.

Navíc poznali krásnou pláž a pocítili hřejivé paprsky slunce. Zažili to, na co se jejich ustrašení bratři báli jen pomyslet.

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Leave a Reply