Doplňky stravy – podvod či zázrak? Pravda odhalena!

Doplňky stravy. Suplementy. Takto se označuje ohromné množství výrobků z nichž některé slibují až magické účinky. Kde je ale pravda? V tomto článku si na to posvítíme!

doplnky-stravy

Slyšeli jste o doplňcích stravy? Přestože je název doplněk stravy celkem „profláknutý“, tak téměř nikdo neví, o co se doopravdy jedná. Jak mohu tvrdit? Z praxe. Jako výživový specialista mám zkušenost, že většina lidí, se kterými mluvím o doplňcích stravy, prostě NEVÍ, co to doopravdy je.

Pokud však dočtete článek až dokonce, budete mít lepší informace než devět lidí z deseti 🙂

vitamins-26622_640

Co je to tedy doplněk stravy neboli suplement?

Doplňky stravy jsou výrobky, které obsahují různé biologicky aktivní látky. Jsou navrženy tak, aby tyto látky byly pro tělo maximálně využitelné (lépe než ze stravy). Dostatek těchto látek by měl každý člověk  TEORETICKY přijímat stravou. Pokud by toho nebyl schopný, mohl by sáhnout právě do doplnění – doplňku.

Jak je to ale v praxi? Prozradím Vám tvrzení, které není v souladu se zákonem:

blue-light-1675686_640

Běžná strava běžného člověka nedokáže tělu dodat správné množství potřebných živin!

Jakto? Co to způsobuje?

jidlo

  • nekvalitní jídlo
  • nevhodné stravovací návyky
  • nevhodné diety
  • stres, kouření, přemíra alkoholu
  • znečištěné životní prostředí (ve kterém se pěstují suroviny)
  • pravidelné užívání léků

Navíc má každý člověk svoje individuální nároky na živiny – jiné nároky má vrcholový sportovec a jiné člověk se sedavým zaměstnáním. Obecně ale můžeme tvrdit, že čím vitálnější chce člověk být, tím menší je šance, že to zvládne bez nutnosti doplňovat důležité živiny.

Doplňky stravy nejsou léky!

medic-563425_640

Zákon káže:

Doplňky stravy nejsou léky a nesmí být spojovány s léčivými účinky. Nejsou tedy určeny k léčbě či prevenci onemocnění.

Jak se věci mají:

Existuje mnoho druhů bylin s prokázanými léčivými nebo preventivními účinky (např. Echinacea). Jakmile se tato bylina zpracuje do podoby doplňku stravy, nesmí se tyto účinky uvádět.echinacea

Jak vybírat doplňky stravy

Při výběru nepodléhejte lákavým tvrzením o rychlých a bezpracných účincích. Hovoříme zde především o doplňcích pro hubnutí, které slibují rychlé hubnutí bez nutnosti cvičení. Toto NENÍ MOŽNÉ.

Vybrat vhodný a funkční doplněk stravy není vůbec jednoduché a proto jsme spustili eshop www.sypuzdrave.cz, na kterém dodáváme pouze námi ověřené a funkční doplňky.

Při nákupu je také vhodné zkontrolovat množství jednotlivých účinných látek, srovnat je s množstvím obsažených v jiných výrobcích a orientačně přepočítat na cenu. V mnoha případech zjistíte, že mezi produkty různých výrobců při stejném množství obsažených látek existuje velký cenový rozdíl. Na našem eshopu naleznete pouze ty nejlepší produkty poměrem cena/výkon a toto srovnání Vám odpadá.

suplementy

Shrnutí

Doplňky stravy jsou potraviny, které se od potravin pro běžnou spotřebu odlišují vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek. Byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav.

zdravi

Pravidelné užívání doplňků stravy umožní vytvořit v těle zásobu aktivních látek a tím zvýšit odolnost těla proti některým nepříznivým situacím (stres, špatné životní prostředí, různé nemoci apod.). Dostatek aktivních látek v těle také podporuje imunitní či detoxikační systém.

srdce

Doplňky stravy nejsou léky a přestože některé mají léčivé i preventivní účinky, nesmí se to o nich tvrdit. Sami zvažte, zda je pro Vás výhodnější preventivně a pravidelně doplňovat zásoby živin (nejvhodnější výrobek je NEXGEN od Reflexu) a vyhnout se tak různým neduhům, nebo čekat na vznik problému a řešit to až když je pozdě.

doktor

Pokud si nevíte rady s výběrem suplementů, bude se Vám určitě líbit náš eshop Sypu zdravě.

sypu-zdrave-eshop

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."