Bílkoviny

Bílkoviny jsou hlavní živinou v naší potravě, tzv. makroživinou. Aminokyseliny jsou organické sloučeniny, které se spojují a vytvářejí bílkoviny. Lidské tělo potřebuje bílkoviny jako zdroj aminokyselin a pro regeneraci a stavbu nových tkání.

Bílkoviny se skládají z 20 základních aminokyselin, z nichž 8 je esenciálních, zatímco ostatní si lidské tělo umí vytvářet samo tzv. neesnciální aminokyseliny. Esenciální aminokyseliny se v těle nevytvářejí a musíme je získávat z potravy. Patří k nim lysin, leucin, izoleucin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan, valin, histidin (důležitý u kojenců) a arginin (semiesenciální aminokyselina).

Funkce bílkovin/aminokyselin

Bílkoviny či spíše esenciální aminokyseliny v nich obsažené jsou základními stavebními jednotkami lidského těla. Jsou důležité pro růst a výživu buněčných struktur všech orgánů.

Kvalita bílkovin

Kvalita bílkovin závisí na obsahu esenciálních aminokyselin a jejich vzájemném poměru. Živočišné bílkoviny jsou obecně kvalitnější než rostlinné*, neboť jejich skladba lépe odpovídá potřebám lidského organismu.Kombinace rozmanitých druhů bílkovin, živočišných i rostlinných, však také může být vysoce kvalitním zdrojem. Vynikajícím zdrojem vysoce kvalitních rostlinných bílkovin jsou luštěniny výrobky z nich (tofu, tempeh…)

*Pokud však výživě rozumíte a umíte si nakombinovat správě rozmanité množství rostlinných bílkovin, budete mít i tak dostatek aminokyselin.

Zdroje bílkovin

Živočišné: maso, ryby, vejce

Rostlinné: lušteniny (fazole, čočka, soja…), brambory, obiloviny (rýže, kroupy, pohanka)*

*Obsahují malé množství bílkovin v porovnání s luštěninami.

bilkoviny

 

Denní potřeba

Za normálních podmínek se u dospělých považuje za dostatečný denní příjem bílkovin 0,8-1,0g na kilogram tělesné váhy. U sportující a aktivní populace je vhodnější přijímat bílkoviny v množství 1,2 – 1,5 g na 1 kilogram hmotnosti.

Pokud nejste schopni ze stravy dostat potřebné množství bílkovin, můžete do stravy zařadit proteinový koncentrát.

>>STÁHNĚTE SI PŘÍRUČKU NECVIČTE DO VĚTRU<<

>>BÍLKOVINY VE STRAVĚ JSOU ZÁKLAD<<

>>POŘIĎTE SI PROTEINOVÝ KONCENTRÁT<<

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply