Mandlové mléko (recept)

V dnešním receptu se podíváme na přípravu rostlinného mléka z mandlí.

V dnešní době se mnoho lidí potýká s překyselením organizmu, které vzniká nesprávným složením stravy a také její nesprávnou konzumací (lidé stravu často hltají a pořádně ji nerozkousají). Pomocníkem proti překyselení nám může být mandlové mléko, které působí v těle zásadotvorně. Jeho další nespornou výhodou je, že dodá tělu cenné minerální látky, především vápník, draslík, fosfor a hořčík.

Ingredience

Pro výrobu 750ml mléka budeme potřebovat:

75 g mandlí

750 ml filtrované vody

Doba přípravy

2,5 – 3,5 hod (vč. namáčení, strouhání/mixování, louhování)

Postup přípravy

Odvážené množství mandlí vložíme do misky a přelijeme je vařící vodou. Necháme je ponořené asi 15 minut. Teď by Vám měli jít mandle dobře sloupnou ze slupek. Jdou-li však těžko loupat a slupka se ne a ne pustit, můžete celý proces ještě jednou zopakovat.

Nyní máme dvě možnosti, buď necháme oloupané mandle dobře proschnout a poté je následně nastrouháme, nebo je zalijeme trochou filtrované vody a rozmixujeme rovnou (z důvodu úspory času volím nejraději tuto variantu). Výslednou směs necháme při pokojové teplotě asi 2-3 hodiny vyluhovat. Po uplynulé době mandle i s vodou vlijeme do mixéru a důkladně mixujeme do konzistence bílého mléka.

Poznámka

Mléko pijeme v klidu a uchováváme v chladu (za normálních podmínek vydrží v lednici přibližně 2 dny).

Dobrou chuť

Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply