Jak nebýt po jídle v útlumu?

Každý z nás určitě zažil situaci, kdy po jídle (většinou vydatném obědu) cítíme únavu a odliv energie. Mozku se nechce pracovat. Někdo to možná zažívá pokaždé a myslí si, že je to normální. Normální to není a řešení je velice snadné. Nejprve se ale podívejme na příčiny.

Proč jsme po jídle v útlumu?

Smyslem potravin je dodat tělu živiny a energii. Abychom ale z potravin energii získali, musíme ji nejprve vydat na trávení. Množství vydané energie záleží na tom:

  1. Co jíme
  2. Kolik toho jíme
  3. Jak to jíme

Tyto faktory dokáží až několikanásobně ovlivnit množství vydávané energie. Uveďme si příklad.

K obědu si dáte svíčkovou na smetaně. Protože jste nesnídali a umíráte hladem, tak si dáte dvanáct knedlíků a ze stejného důvodu to co nejrychleji zhltnete.

Proč jsme po takovémto obědu bez energie až do večera?

  1. Svíčková s knedlíky je těžké jídlo tzn. na trávení je potřeba delší doba a spotřebuje se více energie. Řešením je dát si něco lehčího, nebo se vyvarovat dalším bodům.
  2. Čím větší množství jídla (jakéhokoli), tím složitější pro trávení. Zde jsme nedodrželi pravidlo střídmosti, neboli jezte do polosyta. Čím více naplníme žaludek, tím více tlumíme činnost mozku. Navíc naše plíce pojmou méně vzduchu, protože jsou utlačovány přecpaným žaludkem. Nedostatek kyslíku jenom podpoří nedostatek energie.
  3. Hltání to dorazí. Proces trávení sacharidů začíná v ústech. Když stravu dostatečně nerozkoušeme, přidáváme další práci žaludku a ubíráme se o další energii. A jelikož žaludek prostě nedokáže nahradit kousání, tak nám hltání ve výsledku velice stěžuje vstřebání živin z nerozkousané stravy. Navíc pokud hltáme a málo koušeme, tak mozek nestačí včas zjistit, že žaludek už má plno. Dokážeme tak sníst více jídla. Zcela zbytečně podporujeme vznik obezity.

Řešení

Z výše uvedeného příkladu by mělo být řešení jasné. Pro jistotu si to ale shrneme.

  1. Přemýšlejte nad tím, co jíte.
  2. Dodržujte pravidlo střídmosti a jezte do polosyta.
  3. Jezte v klidu a pořádně kousejte.

Druhé a třetí pravidlo dokáže dodržovat naprosto každý. Pokud navíc nechcete páchat potravinovou sebevraždu, tak použijte i pravidlo první a začněte přemýšlet nad tím, co jíte. Vaše tělo vám na oplátku dovolí prožívat plnohodnotný život i v pozdním věku.

Kdo nepřemýšlí (nechce přemýšlet/je líný přemýšlet/bojí se přemýšlet), tak tvrdí, že na něco se umřít musí. S tím se nedá nesouhlasit. Je ale rozdíl umřít ve sto letech ve spánku na „stáří“ (pro západní civilizaci je toto sci-fi), nebo v padesáti na infarkt. Volba tu je 🙂

Jaroslav Hollmann

Image by tuelekza at FreeDigitalPhotos.net

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Leave a Reply