Obsahuje váš dietní jídelníček klíčená semena?

Klíčená semena jsou málo kalorická, nabitá vitamíny a právem se řadí do zdravé výživy. Pokud tedy nedržíte dietu zakazující rostlinné potraviny bohaté na vitamíny (což by se dalo nazvat jako hazard s vlastním zdravím), můžete si je snadno doma vyrobit.

Každý, kdo má rád čínskou kuchyni, bude určitě znát fazole mungo, které se ke klíčení používají nejčastěji. Dále se používají semena vojtěšky, čočky, fazolí adzuki, cizrny a sóji.

Sójové kličky je nutné před konzumací povařit, protože obsahují toxické bílkoviny, které se varem zničí (bohužel se také zničí enzymy a sníží obsah vitamínů). Většina sóji je navíc geneticky modifikována, takže z mého pohledu je lepší ke klíčení zvolit jiná semena.

Naklíčenou cizrnu je také nutné uvařit do měkka.

Na rozdíl od ostatní zeleniny, která po sklizni obvykle začíná ztrácet vitamíny, klíčená semena pokračují v růstu a tvorbě živin. Od samého začátku klíčení se všechny škroby, tuky a další živiny, připravené vyživovat mladou rostlinku, začínají měnit ve vitamíny, enzymy a další formy bílkovin, minerálních látek a cukrů. Např. obsah vitamínu C v semeni fazole stoupne šestsetkrát. Dále se zvyšuje množství některých vitamínů B komplexu.

Při klíčení se spotřebovávají těžko stravitelné cukry, takže klíčky nepůsobí plynatost tak často, jako běžné neklíčené luštěniny.

Jak na to?

Další výhodou klíčků je snadná a levná příprava doma. Semena kupte ve zdravé výživě, kde víte, že jsou určená ke konzumaci a nikoli k sázení (taková semena mohou být namořená a tudíž pro konzumaci nevhodná). Kupujte neloupaná a nepůlená semena.

Postup

  1. Semena přebereme a vyhodíme poškozená, nebo zčernalá
  2. Zbytek důkladně propláchneme a namočíme přibližně na 12 hodin do vody
  3. Jako klíčící stanice nám poslouží obyčejná PET lahev, které uřízneme hrdlo a vyrobíme díry do dna, aby mohla odtékat voda
  4. Slijeme vodu ze semen, opět propláchneme a přesypeme do klíčící stanice (upravené PET lahve)
  5. Uložíme na teplém a tmavém místě (v extrémních teplotách by semena neklíčila a na denním světle by zhořkla)
  6. Dvakrát až třikrát denně propláchneme, aby nevznikla plíseň (voda odteče dírami ve dnu)
  7. V rozmezní dvou až šesti dnů budou výhonky vhodné k jídlu (záleží na druhu semena)

Nejvíce živin mají semena před tím, než začne vyrůstat kořen. Poté se jejich obsah začne snižovat.

Po naklíčení semena propláchneme a necháme okapat. Klíčky lze skladovat několik dní v lednici – v chladu se zastaví proces klíčení. Nejvhodnější použití klíčků je do hotových pokrmů – teplem se snižuje obsah enzymů.

Chcete-li mít kvalitní, levný a 100% přírodní přísun vitamínů A, E, D, B komplexu, minerálů a snadno stravitelných bílkovin nemusíte utrácet velké peníze v obchodech, které stejně ve většině případů nabízejí pouze doplňky stravy s umělými (málo využitelnými) vitamíny.

Jaroslav Hollmann

Image by SOMMAI at FreeDigitalPhotos.net

Share
Jaroslav Hollmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka. "Věřím, že pokud chce být člověk zdravý a v pohodě, musí správně fungovat ve třech oblastech – strava, pohyb, myšlení. Nazývám to vědomý styl života a chci Vás tímto směrem inspirovat."

Leave a Reply