Výborná luštěninová pomazánka z červené čočky a tofu (recept)

Luštěniny bývají v našich jídelníčcích často opomíjenou surovinou a je to škoda.  Skrývají v sobě totiž mnoho výhod. Luštěniny obsahují na prvním místě především sacharidy, kterých se mnoho lidí snažících se zhubnout bojí. Strach v případě luštěnin však není na místě. Luštěniny totiž obsahují tzv. komplexní sacharidy, které se nám do krve uvolňují postupně (mají nízký GI), tělo je dokáže lépe využívat jako zdroj energie a nedochází tak k jejich uložení do tukových zásob. Luštěniny disponují také velkým množství bílkovin v průměru okolo 20 – 25 % a jsou také hodnotným zdrojem vlákniny (červená čočka je vyjímka – neobsahuje slupky), která nám čistí střeva a pomáhá z krve vstřebávat nadbytečný cholesterol. Luštěniny jsou tedy ideálním pomocníkem při hubnutí a pro udržování tělesné hmotnosti.

V dnešním receptu si z luštěnin (konkrétně z červené čočky a sóji – ve formě tofu) připravíme lahodnou a na přípravu nenáročnou pomazánku. Červená čočka se totiž nemusí namáčet. Je oloupaná, a tak při vaření rychle bobtná a absorbuje vodu. Z důvodu absence slupky, také obsahuje minimum antinutričních látek, které jinak zhoršují stravitelnost luštěnin. Tofu pořídíte už hotové v jakékoli zdravé výživě, případně i v supermarketech.  Pojďme se podívat, jaké další suroviny budeme  na pomazánku potřebovat.

Suroviny na 250 g pomazánky:

 • 100 g červené čočky
 • 100 g uzeného BIO tofu
 • 50 g cibule (menší kus)
 • 1 lžička sojové omáčky tamari
 • několik kapek umeocta
 • 2 kuličky nového koření
 • 1 bobkový list
 • pepř

Postup přípravy:

 1. Červenou čočku si dáme do jemného sítka a propláchneme ji pod tekoucí vodou. Poté ji přesypeme do hrnce a zalijeme vodou, aby čočka byla cca 2 cm pod hladinou. Přidáme 2 kuličky nového koření, bobkový list a začneme vařit (pokud budete čočku vařit pod pokličkou, dávejte si pozor, aby Vám nepřetekla). V průběhu varu sbíráme pěnu, která se tvoří na hladině.
 2. Po dovaření čočky (cca po 15 minutách – čočka je krásně měkká) z ní slijeme přebytečnou vodu, vyndáme z ní koření, znovu ji propláchneme přes sítko a necháme přibližně 10 minut chladnout.
 3. Mezitím si na kostičky nakrájíme požadované množství tofu a také cibuli.
 4. Čočku přesypeme do hlubší nádoby, přidáme tofu, cibuli, 1 lžičku sojové omáčky, několik kapek umeocta a podle chuti pepř.
 5. Tyčovým mixérem celou směs důkladně rozmixujeme do krémové konzistence.
 6. Pomazánku ideálně podáváme s celozrnným kváskovým žitným pečivem ozdobeným rajčetem a cibulí.

tofu pomazanka s cervenou cockou

Nutriční hodnoty ve 100 g (porce – 40 g):

Energie: 202 kcal / 844 kJ (8 1kcal / 339 kJ)

Sacharidy: 27 g (10,8 g)

Bílkoviny: 16 g (6,4 g)

Tuky: 3 g (1,2 g)

Dobrou chuť :-).

Máte-li jakýkoli dotaz k přípravě receptu, případně chcete-li se zeptat na něco dalšího, piště nám do komentářů níže.

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann, výživový poradce

 

 

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply