Česnek, účinné přírodní antibiotikum

česnek

Česnek bývá v českých kuchyních stejně jako cibule velmi používanou zeleninou. Po rozkrojení se z něj začne uvolňovat charakteristický pronikavý pach a v ústech se nám odvděčí (jak komu  🙂 ) typicky ostrou chutí. Aromatické látky v česneku se velmi rychle dostávají do krve  a z části se opět vydechují plícemi nebo se vylučují kůží. Česnek tedy rozhodně nejezte, když jdete do společnosti. Jedině, že byste se chtěli někomu pomstít!

Původ a rozšíření

Česnek pochází ze stepí střední Asie. Odpradávna se používal jako lék proti hemoroidům, revmatickým nemocem, astmatu a mnoha dalším neduhům. U nás se česnek pěstuje ve velkém zejména na Moravě.

Účinné látky

Česnek obsahuje vázané silice s účinnou sirnou látkou allininem, dále hormony, vitaminy  A1, B1, B2 a C, z minerálů v něm najdeme vápník, měď, železo, draslík, hořčík, selen a zinek.

Při látkové přeměně v těle se alliin štěpí v allicin, velmi účinné přírodní antibiotikum, které ničí většinu mikroorganismů.

Prokázané účinky česneku:

1. Antimikrobiální

Mezi nejúčinnější látky patří gerlicin a allistatin. Mají prokázanou antimikrobiální aktivitu proti rozličným virům, bakteriím, plísním a kvasinkám.

2. Zvýšení imunity a ochrana buněk

Populační studie prokázaly vliv konzumace česneku na ochranu buněk v oblastech, kde byl příjem česneku vysoký. Studie na lidech dokládají, že česnek snižuje vytváření nitrosaminů (sloučeniny vznikající v trávicím traktu ,poškozující buňky).

3. Tonizace srdce a cév

Výzkum prokázal, že česneková suplementace snižuje hladinu celkového cholesterolu, zlepšuje poměr mezi HDL (dobrý) a LDL (škodlivý). Je všeobecně známo, že česnek vlastní schopnost snižovat krevní tlak.

4. Snižování hladiny krevního cukru

Allicin prokázal schopnost snižovat krevní cukr. Je to přikládáno tomu, že některé sloučeniny síry dokáží zabránit destrukci inzulinu v játrech.

5. Protizánětlivý

Sloučeniny síry obsažené v česneku blokují uvolňování zánětlivých látek. Dále má česnek antioxidační schopnosti.

6. Antikatarální

Sloučeniny síry v česneku mají schopnost redukovat hromadění hlenu. Proto je vhodné česnek zařadit jako doplněk při léčbě dýchacích cest.

Nákup

Nejlepší, na účinné látky jsou čerstvé česnekové stroužky. Poznají se podle toho, že jsou pevné a pružně plné. Nakupujeme nepoškozené česnekové hlavičky bez zelených výhonků a hnědých skvrn. Česnek uchováme na chladném, temném, relativně, suchém a dobře větraném místě několik měsíců. Oloupaný česnek lze zmrazovat, sušit nebo zpracovat na česnekovou sůl.

Upozornění

Pokud užíváte léky proti krevní srážlivosti nebo léky na snížení krevního tlaku, může česnek jejich účinnost zvyšovat.

Při trávení se česnek chová zásadotvorně. Termicky je horký.

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann, výživový poradce Liberec

Zdroje:

Jídlo jako jed, jídlo jako lék, kolektiv autorů, Readers digest, 1996

Ovoce a zelenina jako lék, Klaus Oberbeil, MUDr. Christiane Lentzová,  2001

Image by SOMMAI at FreeDigitalPhotos.net

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply