Chcete zhubnout? Vynulujte si tukový termostat!

 

Snažíte se zhubnout a nedaří se?

Vyhýbáte se tučným jídlům, sladkému, jíte celozrnné výrobky, dodržujete příjem bílkovin a přesto pořád nic?

Nebojte, nejste v tom sami. Tento problém vídáme u svých klientů velmi často a to i přesto, že dodržují zásady „zdravého“ stravování.

Určitě si říkáte: „Sakra, tak co teda dělám špatně?“ Pojďme si to vysvětlit.

Chcete zhubnout Vynulujte si tukový termostat kopie

Každý máme tukový termostat!

V podstatě každou činnost, která se v organismu odehrává regulují hormony. Na udržování a regulaci vaší hmotnosti mají rozhodující vliv vzájemně se doplňující dvojice hormonů – inzulín a glukagon. Inzulínu se říká tzv. tuk-ukládající hormon a glukagonu naopak tuk-spalující hormon. Tyto hormony tedy v těle představují náš tukový termostat.

Tento tukový termostat se vždy aktivuje změnou hladiny krevního cukru (děje se tak po snědení jakéhokoli jídla). Úlohou inzulínu je zajistit, aby hladina krevního cukru nestoupla příliš vysoko. Glukagon naopak hlídá, aby hladina krevního cukru neklesla příliš nízko. Kdykoli začne hladina krevního cukru stoupat, zvýší se okamžitě produkce inzulínu. A naopak, když začne krevní cukr klesat, začne ubývat inzulín a přibývat glukagon.

diabetes-528678_1280

Abyste tedy zhubli nebo zůstali štíhlí, potřebujete jíst tak, abyste aktivovali tuk-spalující hormon (glukagon) a omezili činnost tuk-ukládajícího hormonu.

Co se děje v našem těle, když nám stoupne hladina krevního cukru?

Kdykoli hladina krevního cukru stoupne příliš vysoko nebo se příliš rychle zvýší, začne slinivka břišní vylučovat inzulín. Ten způsobí to, že tělo místo uskladněného tuku spaluje na energii cukry. Přebytky cukru (glukózy) v krvi změní inzulín na tuk (proto tuk-ukládající hormon) a my začínáme přibývat na váze, případně nic nespalujeme (váha se nás drží). Proces uskladňování tuku vyvolaný inzulínem zastavuje produkci glukagonu (tuk-spalující hormon) a my tak nemáme šanci spálit tuky a zhubnout. Glukagon se aktivuje příjmem bílkovin, proto je jejich příjem pro hubnutí a udržení váhy naprosto klíčový.

Jak inzulín, tak glukagon jsou v krvi stále přítomny. Jde ale o to, udržet je v rovnováze, aby žádný z nich neměl na vrch :-). Musíte si tedy vynulovat tukový termostat.

Proč tedy někdo po cukrech tloustne a někdo ne?

Je to jednoduché. U různých lidí jsou inzulínové reakce prostě jinak geneticky naprogramované. Představte si například, že jste s s přítelkyní na dovolené a objednáváte si stále stejnou večeři.  Vaši stravu tvoří převážně bíle pečivo, škrobová zelenina (brambory, mrkev, rýže…) a zákusky. Vy začnete přibírat kila, zatímco přítelkyně stěží ztloustne o pár deka. To znamená, že vaše přítelkyně má geneticky danou schopnost tolerovat ve své krvi větší množství glukózy, při kterém teprve dá její tělo pokyn slinivce, aby začala vylučovat tuk-vytvářející hormon inzulín. Navíc vy budete pravděpodobně bílkovinný typ, zatímco přítelkyně bude nejspíš sacharidový typ. Může tedy nejen zvládnout vyšší poměr sacharidů k bílkovinám, ale její metabolismus sacharidy vyloženě potřebuje, aby byl vyvážený a ona zůstala štíhlá a zdravá.

Jak tedy udržet tukový termostat v rovnováze?

Potřebujete vědět, jaký poměr sacharidů, tuků a bílkovin vaše tělo potřebuje. Musíte tedy zjistit, jaký jste metabolický typ (rychlý spalovač = bílkovinný typ, pomalý spalovač = sacharidový typ, smíšený spalovač), aby vaše tělo dostalo správné palivo, na které jede. Když to zjistíte a aplikujete do praxe,  hladina krevního cukru se stabilizuje a inzulín s glukagonem ji budou udržovat v harmonické rovnováze. Výsledkem bude to, že se vaše váha sníží na požadovanou a pro vaše tělo přirozenou úroveň.

zdrava strava neexistuje - nahled

Žádné univerzální řešení neexistuje!

Sami vidíte, že žádný univerzální způsob jak zhubnout, udržet si hmotnost nebo i přibrat svaly neexistuje. Vše se odvíjí od vašeho jedinečného metabolického typu, který určuje chování vašeho těla a tukového termostatu (vyvažování hladin inzulínu a glukagonu, rychlost buněčného spalování…).

Chcete pomoci zjistit Váš jedinečný metabolický typ? Objednejte se k nám. Rádi pomůžeme a vymyslíme něco přímo Vám na míru.

 

S přáním hezkého dne

Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Komentář

  1. Zpětné uporoznění:Proč se nevyplácí začínat s přeměnou postavy až po Novém roce? - Výživové poradenství Liberec

Leave a Reply