Palmový olej kryje klamavá reklama, jak ho v potravinách najít?

Téma palmového oleje nyní hýbe doslova celým světem a není se čemu divit. Pěstování palmy olejné má totiž devastující dopad na ekosystémy v Indonésii a Malajsii, kde se produkuje až 87 % její světové produkce.

Palma olejná se v Indonésii pěstovala už od dob kolonialismu. Rozmach v jejím pěstování však nastal až v sedmdesátých a osmdesátých letech. Od té doby se plantáže palmy olejné zběsile rozrůstají na úkor původní bohaté biodiverzity. V letech 2007 a 2008 připadlo v Indonésii 27 % všech vykácených ploch původního lesa na zakládání nových palmových plantáží. Do roku 2020 to bude 40 %. V té době bude také 40 % všech indonéských rašelinišť proměněno na plantáže.

Palmový olej může mít také negativní dopad na naše zdraví.

Víte, že palmový olej obsahuje až z 50-ti % nasycené mastné kyseliny? To není zrovna málo. Navíc je tento olej v potravinách často hydrogenován (průmyslově ztužován, kvůli zabránění žluknutí) a díky tomu v něm vznikají škodlivé trans-mastné kyseliny. Tyto kyseliny jsou absorbovány do buněčných membrán, kde zvyšují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a tím podporují rozvoj onemocnění oběhového systému (infarkt, mrtvice…).

Marie Skalská Vám ve videu vysvětlí, jak v potravinách zjistit přítomnost palmového tuku a na jaké potraviny si dávat opravdu pozor.

Víte  za jaké názvy výrobci schovávají palmový tuk? 

šipky-ukazují

Co si o palmovém oleji myslíte Vy? Napište nám do komentářů a sdílejte toto video dále ať se o něm dozví co nejvíce lidí 😉 . 

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply