Jste v zimě často nemocní? Víme proč!

Zimní období je v plném proudu a v našich hlavách se objevují programy, které nám říkají, ať posilujeme naši imunitu. Doufám, že se mnou budete souhlasit, když  řeknu, že imunitu lze nejpřirozeněji posilovat stravou.

Patříte mezi jedince, kteří každý rok podléhají zákeřným „rýmičkám“, chřipkám, bolestem v krku apod.?

Jste v zimě často nemocní. Víme proč

Měli byste se zamyslet, zda Váš problém nepramení právě ze špatné stravy. Není řeč o dietách, ale výběru vhodných potravin, které mají schopnost těmto nemocem předcházet. Je to velmi jednoduché a účinné. Čtěte dále a zjistíte, že 90 % všech lidí dělá věci naprosto opačně.

Jím hodně ovoce a zeleniny a přesto jsem nemocný/á, co dělám špatně?

Mnoho lidí teď v zimě do svého jídelníčku zařazuje ovoce – převážně to jižní a také syrovou zeleninu. Nejčastějším zástupce z této kategorie jsou citrusy, konkrétně pomeranče, dalším zástupcem mohou být banány, ze zeleniny např. salátová okurka, nebo ledový salát. Tyto potraviny obsahují vitamíny, minerály a antioxidanty, které by nás údajně v zimním období měli chránit před nachlazením. Proč tomu, ale tak není?

Tradiční čínská medicína (dále TČM) tvrdí, že všechny potraviny po tom co je sníme, mají tzv. termický účinek. To znamená, že jakoukoli potravinu já sním, tak je schopná ve mě vyvolat určité pocity – chladu nebo tepla.  V tomto směru TČM rozděluje potraviny podle svého termického účinku do několika skupin na potraviny ochlazující, osvěžující, neutrální, ohřívající a horké.

Pomeranč, banán, salátová okurka a ledový salát jsou typickými zástupci ochlazujících a osvěžujících potravin. Jen si vzpomeňte, jak se cítíte po jejich konzumaci. Rozhodně Vás neohřejí, spíše se rozklepete a to je právě ten problém. Pokud takhle fungujete od rána do večera, oslabujete si nevědomky cíleně imunitní systém a v konečném důsledku se stává, že onemocníte.

Různí odborníci Vám budou tvrdit, že tyto potraviny obsahují důležité látky proti nachlazení (vitamín C, bioflavonoidy…). To je sice pravda, ale jejich množství je tak malé, že termický účinek konkrétní potraviny je naprosto převáží.

No a co mám tedy jíst?

Pokud byste přeci jen měli chuť na jižní ovoce, ani v tomto případě není úplně zapovězeno, jen musíte vědět po čem sáhnout. Vhodným kandidátem na vítěze je např. ananas, který patří do kategorie neutrálních potravin a obsahuje důležité enzymy pro trávení (např. bromelain – štěpí bílkoviny). Dalšími zástupci mohou být např. datle nebo fíky, u nich ale dávejte pozor na obsah cukrů. Vůbec nejlepší je v zimě konzumovat ovoce sušené, čímž se jeho termika posouvá směrem k teplým hodnotám (také pozor na množství, vzhledem k obsahu cukrů).

U zeleniny orientujte svoji pozornost hlavně na kořenovou zeleninu případně doporučuji ochlazující zeleninu vhodně konzumovat se zahřívajícím kořením (pepř, kurkuma, chilly), případně se zeleninou zahřívající např. s cibulí.

Při výběru potravin zkrátka používejte zdravý selský rozum. Kupujte ovoce a zeleninu, které se zde v daném období přirozeně vyskytují a nejlépe je tepelně upravujte. Tak se nedopustíte chyby. Důležité vitamíny, minerály a enzymy můžete poté elegantně doplnit např. z kvašené zeleniny (recept zde), tak jako to dělali naši předci a koneckonců i Číňané a Japonci.

Přeji příjemný a pohodový den

Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply