Domácí proteinové tyčinky – kakaové (recept)

Sehnat v obchodech cenově dostupnou a kvalitní proteinovou tyčinku je doslova nadlidský výkon. Proto se podíváme na další recept, jak si tuto proteinovou tyčinku připravit v pohodlí domova (recept na minulou kombinaci od Patrika Krause najdete zde). Při použití rostlinného mléka je tato proteinová tyčinka vhodná i pro vegany.

Suroviny na 85 g tyčinku (na 5 tyčinek):

  • 20 g (100 g) ovesné vločky (nejlépe lámankové)
  • 10 g protein (50 g) (syrovátkový, rostlinný)
  • 5 g (25 g) chia semínka
  • 5 g (25 g) lněné semínko
  • 5 g (25 g) kešu ořechy
  • 5 g (25 g) holandské kakao
  • 10 g (50 g) včelí med (2 lžičky)
  • 25 ml (125 ml) mléko (kravské nebo rostlinné)

Cena 1 tyčinky:

  • 5 Kč

Nutriční hodnoty v jedné tyčince:

Energie: 233 kcal/977 kJ

Sacharidy: 27 g

Bílkoviny: 16 g

Tuky: 7 g

Vláknina: 5 g

Postup přípravy:

Nejdříve je nutné najemno rozsekat kešu oříšky. Nejlépe toho docílíte pomocí elektrického mlýnku. Pokud ho však nemáte, můžete kešu oříšky pouze na hrubo nasekat nožem. Dále si připravte hlubší mísu, kam nasypete ovesné vločky, ořechy, semínka, kakao a protein.

Celou směs nyní důkladně promíchejte, aby se nám všechny ingredience rovnoměrně rozmístily ve směsi (nechcete mít přece v jedné tyčince více a v druhé méně proteinu nebo jiné suroviny). Dále přidejte med a mléko. Pomocí vidličky těsto pomalu začněte promíchávat, než se vsákne všechno mléko. Poté bude nejlepší vyhrnout si rukávy a těsto pěkně propracovat rukama do hladké konzistence. Pokud by se vám těsto zdálo moc husté nebo řídké, upravte jeho konzistenci přidáním mléka nebo vloček.čokoládové proteinové tyčinky

Na konec si z těsta odvážíme přesné množství na jednu tyčinku a vytvarujeme do požadovaného tvaru. Tyčinku zabalíme do alobalu a uchováváme v lednici, kde vydrží několik dní. Pokud ji chcete skladovat delší dobu, dejte ji do mrazáku.

zabaleni do alobalu

Tipy a vysvětlení

V rozpisu surovin si můžete všimnout, že máte na výběr z rostlinného a syrovátkového proteinu. Syrovátkový protein je vhodný zvolit, pokud si tyčinku chcete dát např. jako „sváču“ po tréninku (např. 20 – 40 minut po skončení tréninku). Syrovátkový protein má totiž vyšší anabolický účinek (startuje růst svalů a regeneraci) a rychleji se vstřebává (záleží na kvalitě – doporučuji použít CFM syrovátkový protein).

>>CO JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT PRO NABÍRÁNÍ SVALŮ?<<

Rostlinný protein (např. sojový) nemá tak velké anabolické účinky, ale zase tolik nezatěžuje tělo. Doporučuji  ho používat po většinu času, zvláště pokud jste typičtí masožravci. Můžete tím svému tělu alespoň maličko odlehčit.

V tyčince je nakombinováno hned několik zdrojů bílkovin (protein, kakao, ořechy, semínka, vločky), docílíme tak lepšího zastoupení esenciálních aminokyselin a tím lepšího využití bílkovin v organismu.

>>JÍTE DOSTATEK BÍLKOVIN?<<

Další nespornou výhodou tyčinky je nulový obsah palmového tuku, který se v některých kupovaných vyskytuje. V naší tyčince najdeme převážně nenasycené tuky, které mají pozitivní účinky na naše tělo.

>>NA CO SI DÁT POZOR U TUKŮ? BUDETE PŘEKVAPENI.<<

Tak a teď už se jen vrhnout do přípravy této skvělé a nutričně hodnotné pochoutky. Máte-li jakýkoli dotaz k přípravě, složení nebo k čemukoli dalšímu, pište své poznatky dolů do komentářů. Jestli se vám recept líbí, dejte mu palec nahoru a sdílejte dále, díky 🙂 .

 

Nebaví Vás příprava domácích tyčinek? Zkuste některou z variant na našem e-shopu sypuzdrave.cz

PhD. Protein flap jack: arašídové máslo, jablko-malina, lesní plody

Reload protein flap jack: banofee, čokoláda, fruit, kokos

R-BAR flap jack: jablko s ostružinou, javorový sirup, třešeň s mandlí

 

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply