Co je vlastně dieta? Opravdu to víte?

Dieta, dieta, dieta! Už zase držím dietu. Slyšíme to od kamarádů, známých, čteme o ní na internetu a v časopisech. Víte ale, co slovo DIETA opravdu znamená?

Dnes si spousta lidí pod dietou představí režim stravování, který cíleně vede k redukci nadváhy. Je to proces, který nás zákonitě musí silně omezovat. Něco, co dodržujeme krátkodobě, s nevolí, u čeho se silně trápíme a současně nervózně pokukujeme po sousedech, kteří se cpou vším co jim přijde do cesty.

Původní význam slova dieta je však úplně jiný, než si většina lidí myslí. Vychází z řečtiny a znamená „řízený příjem pokrmů a tekutin“. Tedy něco, co máme pod vlastní kontrolou. Ne, že jídelníček kontroluje nás s naším toužebným přáním, ať už je konečně celému trápení konec :-).

Dietu bychom tedy správně měli významově vnímat jako vědomě a svobodně dodržovaný stravovací režim, který udržuje vše v našem těle v rovnovážném stavu. Neměl by nás žádným způsobem vykolejit psychicky ani fyzicky.

Abychom dietu byli schopni dodržovat dlouhodobě, je nutné vědět jak přemýšlíte a žít vědomě. Dále je důležité znát Váš jedinečný metabolický typ, který určuje Vaši jedinečnou metabolickou palivovou směs. Bez těchto věcí budete jen velmi těžko dlouhodobě udržovat svoje tělo a mysl v rovnováze a ve zdraví.

Další články, které by Vás mohly zajímat:

>PŘEMÝŠLÍTE NAD TÍM JAK PŘEMÝŠLÍTE?<<

>>CO JE VĚDOMÝ STYL ŽIVOTA?<<

>ŠOKUJÍCÍ ODHALENÍ, MŮŽE VÁS DIETA ZABÍT?<<

Máte k problematice diet nějaký dotaz? Neváhejte ho napsat do komentářů níže  nebo se nás ptejte přímo zde.

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

 

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply