Sacharidy

Sacharidy poskytují energii z řady základních potravin, jako je například chléb, brambory, rýže a těstoviny. Sacharidy mají různé formy. Nejčastější a nejrozšířenější jsou cukry, vláknina a škroby.

Základním stavebním kamenem sacharidů je molekula cukru, což je jednoduchá sloučenina uhlíku, vodíku a kyslíku. Škroby a vláknina jsou v podstatě řetězce molekul cukru.

Sacharidy se dělí na dvě základní kategorie. Mezi jednoduché sacharidy patří ovocný cukr (fruktóza), kukuřičný nebo hroznový cukr (dextróza nebo glukóza) a stolní cukr (sacharóza). Složené sacharidy jsou všechny cukry, které jsou tvořeny třemi a více spojenými cukry.

Trávicí systém se ke všem sacharidům chová podobně – štěpí je (nebo se o to snaží) na jednoduché molekuly cukru, protože ty jsou dostatečně malé na to, aby je vstřebal krevní oběh. Glukóza (známá také jako krevní cukr), je užívána ve všech buňkách jako univerzální zdroj energie.

Vláknina představuje výjimku. Je vytvořena takovým způsobem, že ji nelze rozštěpit na jednotlivé molekuly cukru, a tak prochází tělem většinou nestrávená.

Zdroje sacharidů

Jednoduché: Ovocný cukr (fruktóza), kukuřičný nebo hroznový cukr (dextróza nebo glukóza) a stolní cukr (sacharóza)

Komplexní: Otruby, pšeničné klíčky, krupice, kukuřice, pohanka, kukuřičná mouka, ovesná mouka, brambory, další kořenová zelenina, celozrnný chléb, celozrnné obiloviny, obiloviny s vysokým obsahem vlákniny, ovesná kaše

sacharidy

 

Doporučený denní příjem sacharidů

Jejich podíl by se měl pohybovat mezi 40 – 60 % denní energetické dávky (záleží na vašem metabolickém typu a denním režimu). Budeme preferovat komplexní sacharidy společně s vlákninou (výjimkou je situace, kdy potřebujeme tělo povzbudit pro sportovní výkon).

 

Máte problém nabrat svalovou hmotu, chcete podpořit její růst, začnete po tréninku užívat sacharidový nápoj (gainer).

>>NABÍDKA GAINERŮ NA SYPUZDRAVĚ<<

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply