7 pravidel k trvalému zhubnutí

Máme tu opět nový rok a hodně z vás si určitě dalo předsevzetí se sebou do léta něco udělat a zhubnout. Připravil jsem pro vás několik pravidel a principů, které fungují a pomohou vám k tomu a to nejen teď na začátku roku. Samozřejmě každý jsme individualitou a proto v článku nenajdete žádné konkrétní cílené rady, jako je například kalorický příjem, rozložení jednotlivých živin ve stravě a doporučení pohybové aktivity. Chcete-li v tomto ohledu pomoci přímo na míru, objednejte si Individuální výživový program viz. ceník. Nyní se tedy podívejme na obecná pravidla, jak zhubnout a udržet si zdraví.

Střídmost

Střídmé stravování vychází ze schopnosti poznat, kdy jste polozasyceni a kdy jste přejedeni. Znamená to přijímat počet porcí a objem porcí tak, abyste přijali všechny důležité živiny, nepřejídali se a zároveň netrpěli hladem. Toto nastavení je velice individuální a vychází ze znalosti svého těla a aktuálních potřeb.

Pestrost a rozmanitost

Pestrá a rozmanitá strava obsahuje co nejvíce zástupců jednotlivých druhů potravin (obiloviny, luštěniny, ovoce, zelenina, ořechy, semínka, maso, vejce, mléčné výrobky). Patří sem i nezbytné živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály) a také vláknina. Je nutné opět přihlédnout k individuálním požadavkům každého jedince a nemá zde smysl řešit vhodnost konzumace lepku, masa, mléka apod. Používejte vlastní rozum – pestrý obal a vábivá reklama neznamená pestrou stravu.

Barevnost

Barevnost souvisí s ovocem a zeleninou resp. jejich barvivy (mnohá se vyznačují antioxidačními účinky). Zjednodušeně řečeno: čím více barev, tím více podporujeme antioxidační kapacitu našeho těla a tím také naši obranyschopnost imunitního systému.

Pravidelnost

Jezte pravidelně menší až střední porce. Strava je v tomto případě lépe trávena, což vede k lepšímu využití přijatých živin.

Pohoda

Když jíte, soustřeďte se na pouze na jídlo. Co to znamená? Nečtěte při jídle noviny, nevolejte, nepište zprávy, nekoukejte na televizi, neposlouchejte rádio, … Jezte v klidu, ničím se nerozptylujte a poctivě kousejte (štěpení polysacharidů začíná v ústech, takže čím delší dobu koušeme, tím lépe se tráví a snižuje se tak i celkový okyselující dopad na naše tělo).

Pohyb

V dnešní hektické době je pro většinu z nás pravidelný pohyb problémem. Trávíme mnoho času v práci a vymlouváme se, že už nám na pohyb žádný čas nezbývá. Je smutné, že 95 % lidí se pravidelně nehýbe ani 2x týdně. Pokud se zrovna snažíte zhubnout, uvědomte si, že vaše snažení se neobejde bez pravidelné pohybové aktivity. Nejde zde o to, že se teď všichni rozhodneme „mučit se“ ve fitcentrech. Jednoduše postačí, když místo jedné hodiny sezení u televize vyrazíme na svižnější procházku, kterou jsme schopni spálit 850 – 1000 kJ. Tato hodnota odpovídá za měsíc 25 000 – 30 000 kJ, což znamená zhubnout přibližně 1 kg tuku.

Správné nastavení mysli

Pokud chcete zhubnout, je nejprve potřeba nastavit správně mysl. Jestli si každý den říkáte před zrcadlem, jak jste tlustí, tak si automaticky programujete podvědomí. To poté zařídí, aby se tak stalo. Výsledek? Jste tlustí. Bez ohledu na diety nebo cvičení. S tímto mentálním programem nelze zhubnout. Přijde Vám to jako blbost? Je to pochopitelné. Západní civilizace založená na racionalitě takové názory nerada připouští. Tomuto tématu se více věnujeme na webu v sekci myšlení.

Ať se vám daří v dodržování všech pravidel, a pokud chcete konkrétně poradit s vaší situací, neváhejte nás kontaktovat a zeptat se konkrétně.

S přáním pohodového dne

Martin Jungmann

Share
Martin Jungmann
Certifikovaný výživový poradce; absolvent několika kurzů pod vedením Mgr. Martina Jelínka.
"Na oblast zdravého životního stylu se dívám celostním pohledem. Věřím, že pro každého člověka je důležité cítit se zdravý, plný života a energie a chci být pro vás v tomto směru inspirací."
Více o mně

Leave a Reply